fbpx   .  

İzleyin: Ülkesi Bangladeş’te Tarih Yazan İlk Trans Haber Sunucusu Yayın Sonrası Gözyaşlarına Boğuldu

Bangladeş, 29 yaşındaki Tashnuva Anan Shishir’in Pazartesi günü yayına girmesiyle ilk açık transseksüel haber sunucusuna sahip oldu.

Associated Press’e göre Shasir, Boishakhi TV uydu kanalında üç dakikalık bir bölüm için yer aldı. Shasir’in günün en çok okunan haberlerini okuduktan sonra meslektaşlarının alkışları ve tezahüratları ile karşılaştığı ve sevinç gözyaşları ile ağlamaya başladığı bildirildi. 

 

AP’ye “Çok gergindim” dedi. “Kendimi çok duygusal hissediyordum, ama aklımda bu çetin sınavın, bu son sınavın üstesinden gelmek zorunda kaldım.”

Shasir, Uluslararası Kadınlar Günü ve bu ay Bangladeş’in bağımsızlığının 50. yıldönümüne denk gelen dönüm noktasının kendisi için uzun bir yolculuk olduğunu söyledi. İngilterenin en önemli gazetesi The Independent’a verdiği röportajda, Güney Asya ülkesinde büyürken taciz, zorbalık ve cinsel istismara maruz kaldığını söyledi. Babası onunla iletişimi kesti ve kendine zarar verme düşüncelerine katlandı. 

Ancak Shasir, kendisini bu düşman ortamdan uzaklaştırabildiğini ve geçiş sürecini başlattığı ülkenin başkenti Dhaka’ya taşındığını söyledi. 

Şimdi Narayanganj şehrinde yaşayan Shasir, bu yıl Dakka Üniversitesi’ne başladı ve kolejde halk sağlığı alanında bir derece için çalışan ilk açık transseksüel kişi oldu. Eğitimini bitirirken, Shishir birkaç yerel haber istasyonunda çalışmak için başvurdu, ancak Boishakhi’nin onu kabul eden tek kişi olduğunu söyledi.

Bu haftaki yayın aynı zamanda katılım için mücadele eden bir ülke için bir dönüm noktası oldu. Genellikle hicralar olarak anılan interseks ve trans bireyler, 2013 yılında Bangladeş hükümeti tarafından ayrı bir cinsiyet olarak kabul edildi ve bu da 163 milyonluk ülkede yaşayan yaklaşık 11.500 hicra olduğunu tahmin ediliyor. (Destek grupları, sayının bundan yaklaşık 10 kat daha fazla olduğunu tahmin ediyor.) 2019’da hükümet, oylama formlarında üçüncü cinsiyet seçeneklerine izin vermek için bir plan başlattı. 

Ancak ileriye doğru atılan bazı adımlara rağmen, bu nüfus yaygın bir düşmanlık, ayrımcılık ve barınma güvensizliği ile karşı karşıya ve genellikle hayatta kalmak için seks işçiliği yapıyor. Eşcinsellik, İngiliz sömürge yasaları nedeniyle ülkede yasa dışı ve ihlal edenler 10 yıla kadar hapisle karşı karşıya.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılında yayınlanan bir raporda, LGBTİ+ Bangladeşlilerin günlük yaşamlarında yargısız infazlar, adam kaçırmalar ve aşırı tacizlerle karşılaştıkları belirtildi. Sodomi yasaları nadiren uygulanmasına rağmen, polis eşcinselleri hedef almak için eşcinsel faaliyet yasağını kullanıyor – Bunun bir örneği, güvenlik görevlilerinin bir akşam yemeğine katılan LGBTİ+ topluluğu üyelerini dövdüğü ve 28 kişiyi tutukladığı 2017 baskını. 

Shishir, televizyondaki varlığının halkın tutumlarında bazı değişiklikler yaratabileceğini umuyor. Yakın tarihli bir röportajında ​​El Cezire’ye,

“Bu devrimsel olabilir ve insanların düşüncesinde yeni bir boyut yaratabilir” dedi.

Shishir, haber yayınlarında yer almanın yanı sıra oyunculuk kariyerine de devam etmeyi umuyor. Son zamanlarda biri futbol koçunu oynadığı iki filmde rol aldı. 

Nihayetinde Shishir, amacının kendisi gibi insanların sürdürülebilir geçim kaynaklarına sahip olması olduğunu söyledi. 

Bangladeşli haber servisi The Daily Star’a verdiği demeçte şunları söyledi,

“Karşılaştığımız engeller hakkında farkındalık yaratmak için transseksüel topluluktan gelecek vadeden dansçılar, aktörler ve medya kişiliklerinden oluşan bir ekip kurmak istiyorum. İnsanların yeteneklerine cinsiyet kimliklerinden daha öncelik vermemiz gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.