fbpx   .  

Araştırma: Lezbiyen ve Biseksüel Kadınlar Daha Erken Ölüyor 

Lezbiyen ya da biseksüel olmak hayatınızı kısaltabilir mi? Kadınlarla ilgili onlarca yıllık verileri analiz eden yeni bir araştırma, bunun olabileceğini öne sürüyor.

Bu eğilimi ne tetikliyor? Araştırmacılar birincil suçlu olarak ayrımcılığa işaret ediyor.

Araştırmacılar, LGBTİ+ bireylerin ruh sağlığı sorunlarını ve kronik hastalıkları daha yüksek oranlarda nasıl yaşadıklarını inceleyen çok sayıda araştırma olmasına rağmen, bu sonuçların ölüm oranlarını nasıl etkilediğinin daha az çalışıldığını söyledi.

 

Yakın zamanda Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bulgular, 1989 yılında kadınlarda kronik hastalıklar için risk faktörlerini izlemek amacıyla başlatılan Hemşirelerin Sağlık Çalışması II’den elde edilen verilere odaklandı.

Çalışmaya göre, kendini heteroseksüel olarak tanımlayan kadınlarla karşılaştırıldığında, kendini lezbiyen ya da biseksüel olarak tanımlayanlar %26 daha erken ölürken, lezbiyen kadınlar %20, biseksüel kadınlar ise %37 daha erken ölüyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan çalışma yazarı Sarah McKetta, NBC News’e yaptığı açıklamada, “Bu çalışmanın avantajlarından biri, biseksüel ve lezbiyen katılımcıları ayırabilmemizdir, çünkü yeterli sayıda insanımız vardı ve onları yeterince uzun süre takip ettik, aslında bu risklere ayrı ayrı bakabiliriz, ki başka hiçbir ABD çalışması bunu yapamadı” dedi.

Araştırmacılar eşitsizlikler görmeyi beklese de McKetta, ölüm oranlarında bu kadar keskin farklılıklar görmeyi beklemediklerini söyledi.

McKetta, “LGB bireyler, özellikle de LGB kadınlar için birçok sonuçta sistemik ve yüksek oranda tekrarlanabilir sağlık eşitsizlikleri olduğunu gerçekten uzun zamandır biliyoruz” dedi. “Tütün kullanımı ve alkol kullanımında, ruh sağlığında, kronik hastalıklarda eşitsizlikler gördük. Temel olarak, birden fazla araştırmada baktığımız hemen hemen her sonuçta lezbiyen, gey ve biseksüel kadınların daha yüksek risk altında olduğunu görüyoruz.”

“Ayrıca bunun yapısaldan bireysele kadar değişen ayrımcılık seviyelerinden kaynaklandığını da biliyoruz” diye ekledi. “Mesele şu ki, bu eşitsizliklerin erken ölüm farklılıklarında ne ölçüde ortaya çıktığını gerçekten bilmiyoruz, çünkü bazı gerçek veri sınırlamaları var. Bu çalışma, söz konusu eşitsizliğin boyutunu gerçekten ölçmemiz için bir fırsat oldu.”

McKetta, 20 yıl önce kadınlar hakkında toplanan ve alkol ve tütün kullanımının iki kat yaygınlığının yanı sıra lezbiyen ve biseksüel katılımcılar arasında meme kanseri, kardiyovasküler hastalık ve depresyon riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyan bilgileri kullanarak, bu eşitsizliklerin büyük ölçüde önlenebilir nedenlere bağlı olduğu sonucuna vardı.

Sağlık hizmeti ortamlarındaki etkileşimlerden iş yerlerine ve özel alanlara kadar, McKetta’nın deyimiyle “toksik sosyal maruziyetler” zarar verici davranışlara ve olumsuz zihinsel ve fiziksel sağlık sonuçlarına dönüşmektedir. Ve bu durum özellikle biseksüel kadınlar için geçerlidir.

“Bu tipik olarak yaptığınız bir araştırma değilse, cinsellik bir spektrum olduğu için, insanlar daha münhasıran lezbiyen, daha münhasıran gey oldukça riskin arttığını düşünmek gerçekten kolay olabilir. Ama aslında sağlık riskleri biseksüeller için çok daha belirgindir,” diye açıklıyor McKetta. “Kimlikleri nedeniyle bu ikili baskıya sahipler ve hem kuir toplulukların içinden hem de dışından ayrımcılığa maruz kalıyorlar.”

McKetta çalışmanın “acımasız” bir gerçekliği ortaya koyduğunu kabul etmekle birlikte, bulguların bir gün genç kuşak lezbiyen ve biseksüel kadınların kendilerinden öncekilerle aynı türden kısalmış yaşam sürelerini görmeyecekleri anlamına geleceğini umuyor.

“Bu çalışmayla ilgili olarak endişelendiğim şeylerden biri de eşcinsel olmanın öldürdüğü sonucunun çıkarılmasıydı” dedi. “Eşcinsel olmak öldürmez. Ayrımcılığa uğramak öldürür. Ve bu, dünyada yürümeye çalışan lezbiyen ve gey kadınların ve biseksüel kadınların yaşadığı deneyimdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.