Araştırmalar, Heteroseksüellerin Partnerlerini Hemcinsleriyle Aldatmasının 8 Sebebini Ortaya Çıkardı

 Araştırmalar, Heteroseksüellerin Partnerlerini Hemcinsleriyle Aldatmasının 8 Sebebini Ortaya Çıkardı
Digiqole ad

Araştırmacılar, bazı heteroseksüellerin partnerlerini neden hemcinsleriyle aldattığını bilmek istiyor.

Evet, bu gerçek bir araştırma ve araştırmanın ‘Personality and Individual Differences’ isimli dergide yayınlanması planlanıyor. Araştırma, Connecticut Üniversitesi’nden Amanda Denes tarafından yönetilen bir bilim insanları ekibi tarafından gerçekleştirildi. Araştırma, iki bölüm olacak şekilde yapıldı. Birinci araştırma, heteroseksüel katılımcıların (veya katılımcıların arkadaşlarının) neden hemcinsleriyle ilişkiye girerek partnerlerine ihanet ettiklerinin yanıtlarını analiz etti. Çalışmanın sonucunda heteroseksüellerin partnerlerini neden hemcinsleriyle aldattığı hakkında sekiz ortak sebep bulundu.

  1. Kıskançlık – Araştırma ekibi, partnerini kaybetme korkusunun (gerçek ya da hayali) sadakatsizlik yarattığı durumlar olduğunu ortaya çıkardı. Ekip, daha sonra bu durumları ‘kıskançlık tarafından tetiklenen’ olarak sınıflandırdı.
  2. İntikam – Araştırma ekibi bu nedeni kategorize ederken intikamı ‘misilleme, partneri tarafından ihanete uğrayınca partnerine ihanet etme’ olarak tanımladı. Sonuç olarak aldatmanın bir intikam aracı olduğu ortaya çıktı. Aldatan kişinin hemcinsleriyle ilişkiye girmesinin partnerine daha fazla acı vermesi için yapıp yapmadığı ise belirsiz kaldı.
  3. Cinsel Depresyon – Katılımcılar cinsel yaşamından memnun olmadığında partnerlerine ihanet edebiliyor.
  4. Cinsel Meşguliyet – Bazı durumlarda insanlar cinsel düşüncelere veya fantezilere çok fazla takılı kalıyor ve bu da sonuç olarak ihaneti doğuruyor.
  5. Sosyoseksüellik – Psychology Today’in de yazdığı gibi, birisi ‘bağlılık veya yakınlık olmadan rahatça seks yapabileceği şekilde kısıtlanmamış bir tutuma’ sahipse partnerine ihanet edebilir.
  6. Denemek – Bazı bireyler partnerlerini sırf ‘Eşcinsel ilişkiye girmeyi denemek’ amacıyla aldatabiliyor.
  7. Aldatmamak – Birçok kişi hemcinsiyle ilişkiye girmeyi ‘doğal’ olarak ‘aldatmamak’ olarak görüyor. Sonuçta hemcinsiyle ilişkiye giren kişi, karşı cinsten biriyle ilişkiye girmiyor ve kendi mantığına göre partnerini aldatmıyor.
  8. Çekicilik – Son olarak da heteroseksüel birinin hemcinsini çekici bulması partnerini aldatmasına sebep olabiliyor.

İkinci araştırmada ise binden fazla Amerikalı yetişkinle çevrimiçi bir anket yapıldı ve ‘kendini denemek’ amacıyla partnerleri tarafından aldatılan kadınların, partnerlerinin sadakatsizliğine karşı daha yumuşak huylu olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, “Bulgular, partnerleri kendilerini denemek amacıyla hemcinsleriyle ilişkiye girdiğinde, kadınların durumla yüzleşerek partnerleriyle olan ilişkisini sürdürmeye daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı,” yazdı.

Araştırma, partnerleri kendilerini ‘intikam’ ya da ‘cinsel depresyon’ sebebiyle aldattığında kadınların ilişkiyi bitirme olasılığının en yüksek olduğunu da buldu.

Her ne kadar yapılan araştırmanın sonuçları LGBT’leri üzse de, Denes ve ekibi, araştırmanın cinselliğin ne kadar ‘akışkan’ olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

43 Paylaşımlar
Paylaş43
Tweetle
Paylaş
Pin