Bu Araştırmaya Göre Gür Sakallı Erkeklerin Testisleri Diğer Erkeklere Kıyasla Daha Küçük

 Bu Araştırmaya Göre Gür Sakallı Erkeklerin Testisleri Diğer Erkeklere Kıyasla Daha Küçük
Digiqole ad

Western Australia ve Zürih Üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gür sakallı erkeklerin testisleri diğer erkeklere kıyasla daha küçük.

Araştırmada testis boyutu ile çiftleşmeyle özdeşleştirilen özelliklerin arasında bir ilişki olup olmadığı incelendi. 

Hayvanlar aleminde çiftleşme sürecinin bazı türler için oldukça çekişmeli geçtiği biliniyor. Çekişmenin yüksek olduğu türlerde, büyük / hacimli boynuzlar veya dişler, rakiplere karşı avantajlı olabiliyor.

Aslan toplulukları için gür bir yele güç göstergesiyken, bazı primatlarda büyük burun bu anlamı taşıyor.

Fakat bilim insanları yarışmanın dış görünüşten ibaret olmadığını vurguluyor. Evrimsel yarışta öne geçirecek faktörlerinin arasında sperm sayısı / yoğunluğu da yer alıyor. Testis büyüklüğü ile sperm üretimi arasında doğru orantı olabileceği düşünülüyor. 

Kimilerine göre, alfalıkla özdeşleştirilen dış görünüş özellikleri (sakal, kıl) yüksek miktarda enerji istediği için üreme gücü olumsuz etkileniyor.

Zürih Üniversitesi’nin yayınladığı basın açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

“Doğada erkekler dişilerinden diğer erkekleri uzak tutmakta zorlanıyorsa, daha çok sperm üreterek yarışta öne geçmeye çalışıyorlar. Testis büyüklüğü ile sperm üretimi arasında doğru orantı bulunuyor.”

“Süslü olmak mı, üreme gücü mü? Böyle bir seçim olduğunu söylemek mümkün. Bu araştırmaya göre, en ‘süslü püslü’ denebilecek erkekler, en küçük testislere sahip.”

Çalışmanın büyük bölümünü primatlar ve maymunlar oluştursa da, insanlara da yer verildi. Daha önce konu hakkında yapılan başka bir çalışmada, daha erkeksi yüz hatlarına sahip olan erkeklerin kadınlar tarafından daha çekici bulunduğu ortaya konmuştu. 

“Aynı anda hepsi olmuyor. Büyük testislerin dış görünüşe dair, ‘süs’ olarak kabul edilebilecek hiç bir yanı yok. Fakat testis önemli bir silah.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin