.  

Ariel Nicholson, Vogue Amerika’nın Kapağında Yer Alan İlk Trans Model Olarak Tarihe Geçti

Model Ariel Nicholson, Amerikan Vogue dergisine kapak olan ilk açık trans model olarak tarihe geçti.

https://www.instagram.com/p/CSMydoBA30E/?utm_medium=copy_link

 

Sırasıyla İngiliz Vogue ve Vogue Paris’in kapaklarını süsleyen ilk trans bireyler olan oyuncu Laverne Cox ve model Valentina Sampaio’nun izinden yürüyen Nicholson, derginin ikonik Eylül sayısının kapağına geçti.

 

Yükselen bir yazar ve oyuncu olan Nicholson, Condé Nast yayını tarafından Bella Hadid, Lola Leon, Sherry Shi, Yumi Nu, Kaia Gerber, Precious Lee ve Anok Yai ile birlikte “anı yaratan modellerden” biri olarak adlandırılıyor.

Ariel Nicholson, Vogue tarihine geçerken “trans temsilinin sınırlarını” vurguluyor.

“Yeni başlangıçları” kutlayan bir sayı için modeller, ırkçılık, homofobi veya transfobi söz konusu olduğunda görünürlüğün nasıl mucizevi bir etkisi olmadığını açıkça konuştular.

PBS belgeseli Growing Up Trans’ta halkın gözüne ilk kez 13 yaşında giren Nicholson, “‘Temsilin yapabileceklerinin sınırları var,” dedi.

“Açıkçası Vogue’un kapağındaki ilk trans kadın olmak büyük bir olay ama etkileri bu kadar soyutken bunun ne kadar büyük bir olay olduğunu söylemek de zor.”

Nicholson ile arkadaş olan Gerber,

“İnsanlar sembollere çok önem veriyor,” dedi.

Nicholson, “Bana bir ‘trans model’ etiketi yapıştırıldı,” diye devam etti, “ben buyum, ama ben bu kadar değilim.”

İlk olarak tasarımcı Raf Simons tarafından Calvin Klein’ın İlkbahar/Yaz 2018 defilesinde yürümek için seçilen New Jersey modeli, Business of Fashion’daki profiline göre bir trans gençlik savunuculuğu grubu olan Gender & Family Project’te de gönüllü çalışıyor.

Dergide ayrıca Madonna’nın kızı ve LGBTİ+ aktivisti Leon da yer aldı. 24 yaşındaki model, “İnsanlar her şeyi verilmiş yeteneksiz zengin bir çocuk olduğumu düşünüyor ama değilim” dedi.

Kuzey Brooklyn’deki geniş bir mahalle olan Bushwick’te yaşayan Leon, bir dansçı ve sanat formunun onun için nasıl “çok çıplak bir ifade biçimi” olduğunu açıkladı.

“Bir öğretmenim hareketi yepyeni bir şekilde anlamamı sağladı,” dedi ve ekledi: “Bedeninizi etrafınızdaki alanı tanımlamak, değiştirmek için kullanıyorsunuz.”

Daha önce V Magazine’e sosyal medyasını trans ve non-binary topluluğu için kullanmaya çalıştığını söyleyen Nicolson’ın kafasında uzun süredir değişim var.

“Hedefim var olarak ve savunuculuk yaparak trans ve kuir topluluğu için alan yaratmak ve ayrıca benden daha marjinal insanlara veya hayatlarını zorlaştıran kimliklerinin farklı kesişimlerine sahip insanlara yer açmak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.