Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez: Drag Queen Oğlumla Gurur Duyuyorum

 Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez: Drag Queen Oğlumla Gurur Duyuyorum
Digiqole ad

DYHZY, Instagram’da 150.000’den fazla takipçisiyle, Arjantin’deki en ateşli drag queenlerden biri olmakla beraber ayrıca ülkenin yeni seçilen başkanı Alberto Fernàndez’in de 24 yaşındaki oğlu.

Fernández, Arjantin’in Ekim ayındaki cumhurbaşkanlığı yarışında, genel oyların yüzde 45’i ile sağcı Mauricio Macri’yi yenerek seçimi kazandı. Ancak kazanmasının ardından solcu politikacı, oğlunun kariyerine verdiği destekle muhafazakârların saldırılarına zemin hazırladı.

Örneğin, Brezilya’nın homofobik sağcı lideri Jair Bolsonaro’nun oğlu Eduardo Bolsonaro, iki siyasinin çocuğunun karşılaştırıldığı ve kendisinin yarı otomatik bir tüfekle poz verdiği fotoğrafı retweetledi.

Fotoğrafın açıklamasında “Arjantin Devlet Başkanı / Brezilya Devlet Başkanı’nın Oğlu” yazıyor. Bolsonaro, “Bu şaka değil,” diye eklemekte de eksik kalmadı.

Ancak Fernández, oğlunu önyargı ve nefret karşısında savunmaya devam ederek asıl adı Estanislao Fernández olan DYHZY ile gurur duyduğunu söyledi. Fernandez Radio Con Vos’a;

“Oğlumla tabii ki gurur duyuyorum, nasıl gurur duyamam ki? Oğlum, bu toplulukta insan haklarını savunan bir aktivist. Suçlu olsaydı endişelenirdim ama o iyi bir insan.” Dedi.

Takipçi sayısının fazla olmasının yanı sıra DYZHZ, aynı zamanda en iyi kostümlerini “geek kültüründen” seçen oldukça yetenekli bir sanatçı.

Ancak babasının politikacı olması onun için her zaman kolay olmadı. Babası başkanlığa adaylık koyacağını açıkladığı zaman Instagram hesabını silmişti. Ancak haziranda Arjantinli yayıncı Canal Net ile yaptığı röportajında DYHZY, sanatına devam edeceğini söyledi.

“Geçen gün işe gittim ve bir adam bana ‘Sen benim umudumun oğlusun,” dedi. ‘Ne kadar güzel ya! Babam olmasa burada olmazdım,’ diye düşündüm.”

10 Aralık’ta göreve başlayacak DYHZY’nin babası, dünyanın en çok LGBT’yi onaylayan ülkelerinden birine liderlik edecek. Arjantin, cinsel yönelime ve cinsiyet kimliğine bağlı olarak yapılan ayrımcılığı ve ‘değişim terapilerini’ yasaklıyor. Arjantin’de eşcinsel ve biseksüel bireyler kan bağışı yapabilme hakkına sahip ve eşcinsel evlilik 2010 yılından beri yasal.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

603 Paylaşımlar
Paylaş603
Tweetle
Paylaş
Pin