Arjantin’in En Büyük Bankası, Trans İşçilerinin İşsiz Olması Nedeniyle Yeni Çalışanlarının %5’inin Trans Olacağının Sözünü Verdi

 Arjantin’in En Büyük Bankası, Trans İşçilerinin İşsiz Olması Nedeniyle Yeni Çalışanlarının %5’inin Trans Olacağının Sözünü Verdi
Digiqole ad

Arjantin’in en büyük bankası, ülkede trans işçilerin karşı karşıya olduğu işsizlik krizini çözmek için eşi benzeri görülmemiş adımlar atmaya hazırlanıyor. 

Geçtiğimiz hafta Banco de la Nación, çalışanları arasında trans işçilerin sayısını arttırmak amacıyla yakın bir tarihte ‘işe alma programı’ başlatacağını duyurdu. Banka, işe alınanların %5’inin trans bireyler olmasını şart koşan bir kota hazırlamayı planlıyor. Bu durum, her yıl işe fazladan 17 trans çalışanın katılacağını gösteriyor.

Banco de la Nación, bu girişimle birlikte trans bireylere birçok açıdan yardımcı olabileceğini umuyor. Ayrıca bankanın Arjantin’de 17,500’den fazla çalışanı bulunuyor. 

UNI Global Union’a göre Arjantin ulusal hükümeti tarafından yönetilen bu program, Banco de la Nación’ı dünyada bu türden adımlar atan ilk banka yapıyor. UNI Global Union, bu hareketin “sosyal grubun maruz kaldığı dışlanmayı engellemeyi ve toplumdaki yapısal ayrımcılığı gidermeyi amaçladığını” söyledi.

UNI Americas Finance’ın bölge müdürü Guillermo Maffeo, bu duyuru hakkında şunları söyledi,

“Toplumumuzdaki en savunmasız grupların saygınlığını arttırmak ve bu grupların toplumla birleşmesini sağlamak için atılan dev bir adım. Bu anlaşma, Banco Nación’u aşarak Arjantin’deki diğer bankalara da örnek olacak.”

Aynı zamanda Banco de la Nación’un bu programı, Arjantin’de endüstrilerin ‘transseksüelleri kabul edici’ hale getirilmesi için yapılan çalışmaların başlangıcı. Hükümet, 2019’da kamu hizmeti işlerinin belirli yüzdesinin transseksüellere ayrılmasını zorunlu kalan bir yasayı kabul etti ve trans işçilerin çalışma olanaklarını arttırmak için yasal önerilerin gözden geçirildiği bildirildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

67 Paylaşımlar
Paylaş67
Tweetle
Paylaş
Pin