Ayrımcılığa Karşı Sesler Yükseldi: Koronavirüs Aşılarının Denemelerinde HIV Pozitif Bireyler De Yer Alacak

 Ayrımcılığa Karşı Sesler Yükseldi: Koronavirüs Aşılarının Denemelerinde HIV Pozitif Bireyler De Yer Alacak
Digiqole ad

Aktivistlerin protestolarının ardından biyoteknoloji şirketi Moderna, koronavirüs aşısı denemelerinde HIV pozitif bireylere de yer vermeyi kabul etti.

Science’ın raporlarına göre Moderna, mRNA-1273 aşısını gönüllülere üçüncü aşamada vermeyi kabul edip, virüsün aşıya müdahale edeceğini düşündüğü için HIV pozitif bireylere aynı prosedürü uygulamayı reddetmişti. Buna rağmen HIV aktivistleri ve araştırmacıları, hemen harekete geçerek bu hareketi şiddetle protesto etti. Birçok HIV pozitif bireyin antiretroviral tedavi gördüğünü ve bu nedenle HIV’in aşıya hiçbir etkisi olmayacağını belirttiler. 

AIDS Action Baltimore liderliğindeki birkaç HIV kuruluşu, Change.org’da bir dilekçe yayınladı. Dilekçede “Koronavirüs aşısı denemelerinde HIV pozitif bireylere yer verememek için hiçbir klinik sebep yoktur,” diye yazdı.

 “1990’ların ortalarındaki gelişmeler sayesinde, HIV’nin anlamının farklı olduğu 20 yıldır bilinmektedir. Bu sebeple T hücrelerinin sayısı 200’ün altına düşmediği sürece HIV’li bireylere rutin ilaçlar verilmektedir.” 

HIV pozitif bireylere karşı yapılan bu ayrımcılık, koronavirüs aşısının HIV pozitif bireyler üzerinde etkisi olup olmayacağının bilinmemesine sebep olacaktı.

Dilekçe, aşı denemelerinin bazılarına yardımcı olan, federal hükümet kurumu ‘Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne yönlendirildi. ‘HIV Medicine Association’ ve ‘Infectious Diseases Society of America’, Ulusal Sağlık Enstitüleri ile iletişime geçip, “HIV pozitif bireyleri koronavirüs aşılarının denemelerinden ayrı tutmak için hiçbir sebep olmadığı,” açıklandı.  

Moderna, geçtiğimiz çarşamba günü Twitter hesabı üzerinden “Kontrollü HIV pozitif bireyleri ve bağışıklık sistemi baskı altında olmayan,” gönüllüleri kabul edecekleri haberini verdi.

Aktivistler, yapılan ayrımcılığı öğrenir öğrenmez Moderna’yı hedef aldı. Sadece bununla kalmayıp koronavirüs aşısı üzerinde çalışan diğer şirketlerin de HIV pozitif bireylere aşı denemelerinde yer vermelerini istediler. 

Şimdiyse Moderna’nın koronavirüs aşıları denemelerinde gönüllü olmak isteyen HIV pozitif bireyler, “Coronavirus Prevention Network”ün internet sitesinden ya da ClinicalTrials.gov’dan başvuru yapabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin