Artık Almanya, Doğum Belgelerinde Üçüncü Cinsiyeti Tanıyacak!

 Artık Almanya, Doğum Belgelerinde Üçüncü Cinsiyeti Tanıyacak!
Digiqole ad

Almanya yüksek mahkemesi, interseks doğan bebeklerin ebeveynleri için doğum belgelerinde üçüncü bir cinsiyet seçeneği tanıması gerektiğine karar verdi.

Kromozom testiyle genetik olarak ne erkek ne de kadın olduğunu doğrulayan bir kadına çıkarılan Kasım ayı kararı, Almanya’yı üçüncü cinsiyet tercihi sunan ilk Avrupa ülkesine dönüştürecek.

Alman hükümeti, yıl sonuna kadar “inter” ya da “çeşitli” olarak nitelendirilebilen üçüncü bir kategori ile doğum belgelerini güncelleyen bir yasa çıkaracak. Bu uygulamanın aynı zamanda toplumsal cinsiyete dayalı ikili olmayan Almanlar tarafından da doğum belgelerini güncellemek için kullanılıp kullanılamayacağı henüz net değil.

BBC’ye göre, interseks aktivistler, bu kararı “küçük bir devrim” olarak nitelendirdi.

Daha önce bir doğum belgesindeki cinsiyet kutusu boş bırakılabiliyordu, ancak yetkililer genellikle keyfi olarak bebeği erkek ya da kadın olarak işaretliyorlardı.

“Interseks”, geleneksel kadın ve erkek bedenlerinin dışında kalan cinsiyet özellikleriyle doğan insanlara verilen bir terimidir. Bazen farklılıklar fiziksel, diğer zamanlarda kromozomaldır. Dünyanın nüfusunun %1.7’si kadarı interseks bireylerden oluşur ve bu durum kırmızı saç kadar yaygındır. Ne yazık ki, birçok interseks birey gereksiz ve geri dönüşü olmayan ameliyatlara maruz kalmaktadır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin