fbpx   .  

Avrupa Birliği Çığır Açacak Yeni Aylık HIV Tedavisini Onayladı!

Avrupa Birliği, aktivistlerin her şeyi değiştireceğini söyledikleri, ilk tam, uzun süreli ve bir veya iki ayda bir enjekte edilebilir çığır açan HIV tedavisini onayladı.

HIV konusunda uzmanlaşmış Amerikalı ilaç üreticisi ViiV Healthcare 21 Aralık Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu’nun tıp otoritesinin geçen sene başvurusu yapılan uzun süreli ve devrimsel HIV tedavisini onayladığını duyurdu.

 

Tedavi, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından kalçalara ayda bir veya iki ayda bir enjekte edilen, Janssen İlaç Şirketleri tarafından geliştirilen, cabotegravir ve rilpivirin olarak bilinen iki ilaçtan oluşuyor.

Bu, HIV ile yaşayan bir kişinin 365 olan günlük bir hapla tedavi alma sayısını altı veya 12’ye düşürücek. Aynı zamanda tedavinin, klinik deneylerde viral baskılamanın sürdürülmesinde mevcut günlük antiviral tedavi kadar etkili olduğu bulunmuş.

İzin verilmesi, denemelerin başlangıçta 2022 yılına kadar sürdürülmesi planlandığı göz önüne alındığında çarpıcı bir sonuç – ilaçlar bu kadar başarılı olduktan sonra denemeler durduruldu.

AB’nin yürütme kolu olan komisyon tarafından yetkilendirildikten sonra 27 üye devletin tamamı artık tedaviye erişebilecek.

Tıp uzmanları, enjekte edilebilir antiretroviralin günlük hap alamayan veya almak istemeyenler için alternatif bir seçenek sunduğunu vurgulayarak, “yenilikçi” tedavinin onaylanmasını memnuniyetle karşıladılar.

ViiV Healthcare CEO’su Deborah Waterhouse, “Önemli klinik deneylerimizde hastalar tarafından bildirilen sonuçlardan, uzun etkili tedaviye geçiş yapan yaklaşık 10 kişiden dokuzunun bunu önceki günlük oral tabletlerine tercih ettiğini gördük,” dedi.

“Günlük HIV tabletlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak HIV ile yaşayan bazı kişilerin tedavi deneyimini potansiyel olarak değiştirecek.”

NAM Aidsmap’in yönetici direktörü Matthew Hodson, bunu “HIV’i tedavi etme şeklimizde önemli bir adım” olarak övdü ve bunun “gelecekte HIV’in önlenmesi için daha da etkili” olacağını söyledi.

PinkNews’e verdiği demeçte,

“HIV ile yaşayan birçok insan, günlük olarak hap almanın zorluklarının çoğunu aşan uzun etkili enjekte edilebilirler konusunda hevesli.”

“Birleşik Krallık’ta tedaviye uyum genel olarak yüksek ve HIV tedavisi görenlerin yüzde 97’si tespit edilemeyen seviyelerde viral baskılama sağladı ve bu da virüsü seks sırasında geçiremeyeceğimiz anlamına geliyor.”

HIV, kendisini insan genomuna yerleştirerek ve hücreyi kopya oluşturması için kandırarak çalışır. Ancak cabotegravir, viral DNA’nın kendisini T hücreleri olarak bilinen bağışıklık hücrelerinin makinesine yapışmasını engelleyerek HIV’in kendisini kopyalamasını durduruyor.

Dozların pazarlama yetkisi, 16 ülkeden 1.200’den fazla katılımcıyı bağlayan temel faz III ATLAS (Uzun Etkili Baskılama Olarak Antiretroviral Terapi), FLAIR (İlk Uzun Etkili Enjekte Edilebilir Rejim) ve ATLAS-2M çalışmalarına dayanıyordu.

Dahası, birçok ilaç üreticisi öncelikle daha yaşlı, cis beyaz eşcinsel erkekler üzerinde test yapma eğiliminde, ancak ViiV Healthcare, trans kadınları da içeren klinik denemeleri için çok çeşitli katılımcıları kaydetmişti.

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 55’i her gün HIV tedavisi görmemeyi tercih edeceklerini söylerken, yüzde 58’i günlük dozun HIV ile yaşadıklarını sürekli olarak hatırlattığını söyledi.

Hodson, “Aylık veya iki ayda bir yapılan bir enjeksiyon, günlük ilaç almakta zorlananlar veya günlük hap ritüelini virüslerinin acı bir hatırlatması olarak görenlere gerekli desteği sağlayabilir.

“Enjeksiyonlar birlikte yaşadıkları kişilere HIV statüleri konusunda açık olamayanlar için daha iyi olabilir ve HIV’li kişilerin ilaçlarını paketlemek zorunda kalmadan ve bunlar hakkında sorgulanma riski olmadan seyahat etmelerini kolaylaştırabilir.’

Hodson,

“24 yıldır HIV’i etkili bir şekilde tedavi edebiliyoruz ve mevcut ilaçları iyileştirmeye devam ettiğimizi görmek harika,’ dedi.

“Aldığınız ilaçlar ve bunları nasıl alacağınız konusunda seçimlere sahip olmak, daha fazla insanın fayda sağlayabileceği anlamına geliyor. Uzun etkili enjekte edilebilirler, PrEP’i basitleştirme potansiyeline sahiptir ve bu nedenle HIV olmayan insanları da korumaya yardımcı olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.