Avrupa Parlamentosu’ndan Çağrı: Eşcinsel Çiftler Tüm AB Üyesi Ülkelerde Tanınmalı

 Avrupa Parlamentosu’ndan Çağrı: Eşcinsel Çiftler Tüm AB Üyesi Ülkelerde Tanınmalı
Digiqole ad
Avrupa Parlamentosu milletvekilleri mecliste kabul edilen edilen bir metinde, eşcinsel çiftlerin Avrupa Birliği’ndeki bütün ülkelerde aynı haklardan yararlanması çağrısında bulundu.

Eşcinseller için özellikle de seyahat özgürlüğü ve aile birleşimi açısından herkesle aynı haklara sahip olmaları istendi.

387 oyla kabul edilen ve bağlayıcı olmayan bu metinde, “Üye devletlerde kayıtlı evlilikler veya birliktelikler diğer tüm ülkelerde tek tip bir şekilde tanınmalı ve eşcinsel eşler ve partnerler diğerleri ile aynı şekilde muamele görmelidir” ifadesi yer alıyor.

Milletvekilleri ayrıca “eşcinsel ailelerinin, heteroseksüel çiftler ve aileleri ile aynı aile birleşimi haklarından yararlanmasını” talep ediyor.

Avrupa Parlamentosu tarafından Mart 2021’de yaptırılan bir araştırmaya göre, altı üye devlet, oturma izni veriminde eşcinsel birliktelikleri tanımıyor. Aynı şekilde bir çocuğun iki baba veya iki anneye sahip olması resmi olarak kabul edilmiyor.

Söz konusu metinle milletvekilleri aslında, LGBTİ+ bireyleri haklarının ihlal edildiği Romanya, Polonya ve Macaristan’ı hedef alıyor.

Bükreş, Avrupa Adalet Divanı’nın eşcinsel eşlerin serbest dolaşımına ilişkin bir kararını mevzuatına taşımamıştı. Varşova ve Budapeşte ise, “LGBTİ+ topluluklarına karşı uyguladıkları ayrımcı politika” nedeniyle uzun süredir AB’nin tepkisini çekiyordu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin