James Bond Yapımcısı: Bond’un Bir Erkekle Yatmış Olabileceğini İma Eden Repliğinin Filmden Çıkarılmasına İzin Vermedik

 James Bond Yapımcısı: Bond’un Bir Erkekle Yatmış Olabileceğini İma Eden Repliğinin Filmden Çıkarılmasına İzin Vermedik
Digiqole ad

James Bond, dünyayı kedi okşayan süper kötülerden kurtarmakta olduğu kadar, kadınları yatağa atmakla da ünlü. Ancak 2012’deki Skyfall’daki gerçek bomba, Daniel Craig’in 007’sinin cinsel deneyimlerinin birden fazla cinsiyete yayıldığını ima etmesiyle olmuştu.

Söz konusu anda MI6 süper casusu bir sandalyeye bağlı halde, Javier Bardem’in sarışın peruklu kötü adamı Silva, gizli ajanın şişkin göğsünü ve kalçalarını okşuyor. Silva, “Şimdi eğitimini hatırlamaya çalışıyorsun” diyor.

“Bunu kapsayacak yönetmelik nedir? Eh, sanırım her şey için ilki vardır.”

Bond’un söylediği, “Bunun benim ilk seferim olduğunu düşündüren nedir?” bunun aslında onun aynı cinsiyetten ilişkilerde ilk seferi olmadığını öne sürüyordu.

Ancak yeni bir belgesele göre, bu replik, anında bir hit olsa da filmin son kurgusuna neredeyse giremiyormuş. 

Serinin yapımcılarından Barbara Broccoli, Apple+ belgeseli ‘Being James Bond’da Craig’in rolüyle ilgili olarak “İlk gösterim gecesi, o replik, her yeri sarstı” diyor.

Repliğin karşılanışı özellikle önemliydi çünkü Broccoli repliğin dahil edilmesi için savaşmak zorunda kalmıştı. Yapımcı belgeselde, “Stüdyo tarafından bize o satırı kesmemiz söylendiğini hatırlıyorum ve biz hayır, hayır, hayır dedik” diyor.

“Direndik.”

Filmin açık eşcinsel senaristi John Logan, filmin galasının ardından sahnenin arkasındaki yaratıcı düşünce sürecini tartıştı.

Logan, o zaman The Hollywood Reporter’a “Bazı insanlar, aslında eşcinsel olduğum için olduğunu iddia ediyor ama bu hiç de doğru değil” dedi.

“Yönetmen Sam Mendes ve ben tartışıyorduk, Bond’un kötü adamla, ister Dr. No, ister Goldfinger ya da her neyse, bire bir karşı karşıya geldiği çok fazla sahne vardı ve bir kedi fare oyunu yapıp Bond’u korkutmanın pek çok yolu vardı.” diye devam etti Logan.

“İzleyiciyi gerçekten rahatsız edecek şeyin cinsel sindirme olduğunu düşündük; metinsel olarak her zaman orada olan bir tür homoerotik kart oynamak.”

Craig’in serideki bir sonraki ve son filmi No Time to Die, birden fazla gecikmeden sonra nihayet 8 Ekim‘de vizyona girecek. Yeni filmden daha açık bir şekilde homoerotik eğlenceler beklemek için çok az neden olsa da, sahne arkasında bir tanesi çoktan gerçekleşmiş gibi görünüyor.

2019’da Stephen Colbert’in Late Show programında rol alan Rami Malek, Craig ile özellikle zor bir sahneyi atlattıktan  sonra Bond aktörünün onu havaya kaldırdığını ve “bir öpücük yaşandığını” anlatmıştı. Öpücüğün hoş karşılanıp karşılanmadığı sorulduğunda Malek, “Evet, çok hoş” yanıtını vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin