fbpx   .  

Pakistan’daki BTS Bilboard’u ‘Eşcinselliği Teşvik Ettiği’ Gerekçesiyle Kaldırılınca Tepkilere Neden Oldu

Pakistan’ın Gujranwala kentinde bir şarkıcısının doğum gününü kutlayan bir bilboard, yerel yetkililerin “eşcinselliği teşvik ettiği” gerekçesiyle kaldırmasının ardından tepkilere neden oldu.

İşaret, popüler BTS K-pop grubunun hayranları tarafından dikilmişti. Üyelerin hiçbiri LGBTİ+ topluluğunun bir parçası olarak açılmadı ve bir reklam panosu görmenin birini eşcinsel yapmayacağını söylemeye gerek yok.

 

Koreli grubun hayranları özellikle gruba olan sevgilerini dile getiriyorlar ve demokrasiyi korumak, adalet talep etmek, bağnazlığı ve ırkçılığı teşvik eden sağcı çabaları boşa çıkarmak için çeşitli eylemler düzenleyerek çevrimiçi olarak hesaba katılması gereken bir güç haline geldiler.

 

Bu, onları dünyadaki otoriter hükümetlerle bir çarpışma rotasına soktu. Bu haftanın başlarında Çin, yayıncıları “eşcinselliği teşvik etme” korkusuyla herkesi, “korkak çocuk” diye bahsettikleri şarkıcılardan kaçınmaya çağırdı.

K-pop şarkıcıları geleneksel olarak maskülen değiller ve daha yumuşak özelliklere sahipler ve iyimser pozitif şarkılar yapıyorlar.

Şarkıcı Jungkook’un 24. doğum gününü kutlayan afiş, bunu “uygunsuz” bulan yerel Müslüman yetkililerle ters düştü.

Yetkili Furqan Aziz Butt “İnsanlardan çok şikayet aldık. Çok fazla kargaşa vardı” dedi.

“Bu şehirde gençler var. Bu grup onları olumsuz etkiler ve yanlış faaliyetlerde bulunmaya teşvik eder. Eşcinselliği teşvik ediyorlar.”

https://twitter.com/hirabtsarmy/status/1433121589638352897?s=21

Asyalı grup hakkındaki gülünç iddialar dünya çapında geniş çapta alay konusu olurken, bu, sağcı politikacıların kendilerini aptal gibi gösteren iddialarda bulunmalarını engellemedi.

İslamabad’dan 24 yaşındaki bir hayran olan Zainab Zaman, “Gujranwala olayı Pakistan’ın BTS Ordusuna çok kötü zarar verdi” dedi. “Bir politikacı birden ortaya çıkıp BTS’in eşcinselliği teşvik ettiğini ve bayağılığı yaydığını söylüyor. BTS, şarkılarında asla kaba dizeler kullanmadı. Bunlar sadece kendini sevmek ve mutlu olmakla ilgili. Pakistan’ın imajını ne kadar mahvettiğini bilmiyor mu?”

Bu yılın başlarında bir Rus matbaacı, yasadışı “eşcinsel propagandası” olarak kabul edilebilecekleri için BTS posterleri yapmayı reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.