fbpx   .  

Avustralya Spor Federasyonu Trans Sporcular İçin Dünyanın İlk Yönergesini Oluşturdu

Avustralya’da tenis, netbol, hokey ve ragbi de dahil olmak üzere birtakım spor dalları yeni trans dahiliyet planına katılacak.

AFL, Hockey Australia, Netball Australia, Rugby Australia, Tennis Australia, Touch Football Australia, UniSport Australia ve Water Polo Australia gibi sekiz Avustralya spor federasyonu transseksüel sporcuların da sporlara katılımını teşvik edecek yönergelerin oluşturulması için bir araya geldi.

 

Yeni yürürlüğe konan yönergeler transseksüel sporcuların sporda dahiliyet konusunda yüzleştikleri önyargıyı yıkmak için oluşturuldu.

‘Topluluğumuza desteklerini göstermek için Avustralya’daki spor organizasyonlarının bir araya gelmesi dünyada bir ilk,’ diyen Beau Newell Pride in Sport Australia’nın Ulusal Program Müdürü.

 

ACON’un trans ve cinsiyetler arası eşitlik müdürü Teddy Cook ‘Avustralya’daki pek çok trans birey kapsayıcı spor kulüplerinin birer parçası ve pek çoğu bir kulübe katılmanın korkutucu ve ürkütücü bir deneyim olduğunu ifade ediyorlar,’ dedi.

Bu dahiliyet hamlesi, LGBTİ+ haklarını savunan bir sağlık sivil toplum örgütü olan ACON tarafından yürütülüyor.

Sekiz spor kuruluşunun yanı sıra, üniversite sporları da dahiliyet için temelden ve topluluk bazlı bir yöntemi öne çıkaran bir yönerge yayınladı.

Netball Australia ve AFL de Syndey Cricket Ground’daki üst düzey sporcular için geçerli olan yönergeleri gözden geçirdi.

Daha fazla dahiliyete doğru ilerlemeye rağmen, bütün sporlar ya da spor kuruluşları benzer kural ya da yöntemleri takip etmiyor.

Şu anda Rugby Australia trans sporcuların spor için ‘uygun fiziksel gelişim, beceri ve deneyimde’ olduğunun altını çizen bir tıbbi uzman raporu almalarını zorunlu kılıyor. Öte yandan Tennis Australia’ysa daha az tartışmalı bir yol izliyor ve görevlileri sporculara tıbbi muayeneleri ya da dönüşüm süreçleri hakkında soru sormamaya teşvik ediyor.

Halihazırda transların dahiliyeti konusunda aşılması gereken bazı pürüzler var.

Bazı kadın sporları savunucuları transseksüel sporcuların erkek ergenliği geçirerek bazı fiziksel avantajlar elde ettiğini ve bunun erişkinliği de etkilediğini, dolayısıyla yarışmada adaletsiz bir durum yarattığını iddia ediyor.

Ancak, transseksüel taraftarları dahiliyetin daha önemli bir etken olduğunu savunuyor. Transseksüel sporcuların sporlara katılmasına engel olarak, trans topluluğuna karşı zaten mevcut olan ön yargı ve ayrımcılığın güçlenmesi riskini göze almış oluyoruz.

Bunu çözmek için bazı Avustralya federasyonları (futbol, golf, yüzme ve atletizm) diğer sporları örnek almaya ve kendi trans dahiliyet çerçevelerini oluşturmaya karar verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.