fbpx   .  

İzleyin: Aynı Cinsiyetten Albatrosların Aşk Hikayeleri

Frozen Planet II izleyicileri, aşkı arayan 14 yaşındaki erkek Antipodean albatrosuyla tanıştırdı.

Aynı cinsiyetten albatrosların aşkı Yeni Zelanda’nın güneyindeki buzlu subantarktik sularda kalpleri ısıtıyor.

Pazar günü BBC’nin popüler vahşi yaşam dizisi Frozen Planet II, izleyicileri Yeni Zelanda’nın 800 mil güneybatısındaki küçük bir volkanik zincir olan uzak Antipodes Adaları’na götürdü ve burada sunucu David Attenborough izleyicileri aşkı arayan 14 yaşındaki erkek Antipodean albatrosuyla tanıştırdı.

 

Diomedea cinsi büyük albatroslardan biri olan erkek albatrosların boyu yaklaşık dört metreye, kanat açıklığı ise neredeyse on metreye ulaşıyor. Genellikle 50 yıl yaşarlar. Pembe gagası, pembe geniş kanatlı ayakları ve küçük siyah gözleriyle bu kuşlar çiftleşme ritüelleri başlamadan önce bile çok sevimlidirler.

“İlkbaharda,” diyor Attenborough, “uzayan günler her kara parçasını potansiyel bir üreme alanına dönüştürüyor.”

14 yaşındaki gençle, uçmakta olan ve birkaç metre ötesine konan bir dişiye seslenirken karşılaşıyoruz. “İşe yarıyor gibi görünüyor,” diyor Attenborough.

“Final büyük karar vericidir: senkronize kanat açma” diye devam ediyor, ama sonra başka bir erkek beliriyor, sinsice yaklaşıyor ve çılgın bir çığlık eşliğinde kendi geniş kanatlarını açıyor.

“Öyle görünüyor ki,” diyor Attenborough, “bu onun yılı olmayacak.”

Ama başka bir albatrosun küçük yuvarlak gözlerini yakalar, o da daha yakından bakmak için uçar ve yere konar. Kur gösterisi devam ediyor.

“Ama bu aslında başka bir erkek.”

Bu hiç önemli değil ve kuş “uygunluğunu göstermeye devam ediyor.” Çift pembe tepeleri kesiştirir ve birbirlerinin küçük gözlerine sevgiyle bakarlar. Müzik yükseliyor.

“Bu hala hayatının geri kalanını paylaşacağı kişi olabilir.”

Bu, erkeklerin dişilerden 3 kat daha fazla olduğu Antipodes Adaları’nda giderek yaygınlaşan bir durum. Dişilerin tipik olarak beslendiği zincirin kuzeyindeki beslenme alanları, yoğun endüstriyel balıkçılık alanlarıdır ve kuşlar ağlara takılıp ölmektedir. “Sonuç olarak buradaki dişi albatros sayısı hızla azalıyor.”

Bu durumda erkeklere daha az sayıda potansiyel dişi eş kalıyor ve karşı cinsten daha küçük, daha koyu renkli üyelerle eşleşmeyenler tek başlarına uçabiliyor ya da benzer koşullarda başka bir erkekle eşleşebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.