fbpx   .  

Futbol Federasyonu’ndan LGBTİ+ Taraftarlara Güvence: Öpüşebilirsiniz

Federasyon, LGBTİ+ taraftarların Katar Dünya Kupası’nda öpüştükleri için tutuklanmayacağını iddia etti.

Futbol Federasyonu (FA), LGBTİ+ taraftarlara Katar’daki Dünya Kupası’nda toplum içinde öpüştükleri ya da el ele tutuştukları için tutuklanmayacaklarına dair güvence verdi.

Turnuvanın, eşcinselliğin yasadışı olduğu ve LGBTİ+ topluluğunun ayrımcı yasalara tabi tutulduğu Körfez ülkesinde yapılacağının açıklanmasından bu yana tartışmalar sürüyor.

 

Uluslararası Af Örgütü de 48 sayfalık bir rapor yayınlayarak Katar’da göçmen işçilerin maaşlarının kesilmesi ve iş değiştirmeleri için para talep edilmesi gibi bazı zararlı uygulamaların hala devam ettiği sonucuna vardı.

Ancak FA CEO’su Mark Bullingham, ülkedeki polislerin turnuva sırasında hoşgörülü davranmaları konusunda bilgilendirildiğini belirtti.

 

Bullingham, yönetim organının LGBTİ+ taraftarların toplum içinde öpüşmeleri ya da el ele tutuşmaları halinde Katar’da karşılaşabilecekleri sorunları göz önünde bulundurup bulundurmadığı sorusu üzerine şunları söyledi “Son altı aydır Katarlı yetkililere bu soruları soruyoruz.

“Konuştuğumuz her şey için bize kesinlikle doğru cevapları verdiler, hatta ‘gökkuşağı bayraklarına izin veriliyor mu’ noktasına kadar.

“Evet, kesinlikle (izin veriliyor) yeter ki birileri gidip onları bir caminin dışına asmasın – bize verilen örneklerden biri buydu  ve bu şekilde saygısızlık yapmasın.

“Ama kesinlikle çok hoşgörülü olmaları ve doğru şekilde davranmaları konusunda bilgilendirildiler. Ne zaman doğrudan bir soru sorsak cevap alma eğilimindeyiz.”

FA, Dünya Kupasını ziyaret etmek isteyen tüm taraftarların güvende olmasını ve hoş karşılanmasını sağlamak için bu güvenceler hakkında daha fazla ayrıntı talep etmeye devam ediyor.

Haber, İngiltere kaptanı Harry Kane’in bu yıl finallerde OneLove ayrımcılık karşıtı kampanyayı destekleyen bir kol bandı takacağının açıklanmasının ardından geldi.

“Kaptanlar olarak hepimiz sahada birbirimize karşı yarışıyor olabiliriz, ancak her türlü ayrımcılığa karşı birlikte duruyoruz” dedi.

“Bu, toplumda bölünmenin yaygın olduğu bir dönemde daha da önemli. Takımlarımız adına kol bandını birlikte takmak, dünya izlerken net bir mesaj gönderecektir.”

2022 FIFA Dünya Kupası bu yıl 20 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.