fbpx   .  

Babasının Eski İsmini Kullanmaya Devam Ettiği Trans Genç İçin İki Cenaze Düzenlendi

Avustralya’da intihar sonucu ölen 15 yaşındaki bir trans çocuğa, babasının oğlunun mezar taşına eski ismini yazmakta ısrar etmesi üzerine iki ayrı cenaze töreni düzenlendi. The West Australia’daki bir habere göre, Perth’li çocuk 4 Mart’ta hastanede öldü, ancak cenaze planları konusundaki anlaşmazlık Aile Mahkemesinde çözülene kadar ertelendi. İkili sonunda çocuğun küllerini bölmeyi ve ayrı törenlerde gömmeyi kabul etti. Yerel gizlilik yasalarını ihlal edeceği için çocuğun kimliği açıklanmadı.

İsimsiz anne, oğlunun cinsiyet kimliği için çok mücadele ettiğini, hatta yeni okulunda e-posta girişi için kullandığı isim konusunda endişelendiğini söyledi, ancak babasının “tüm küllerinin” mezar taşında oğlunun eski adını kullanarak birlikte gömülmesini istediğini söyledi. 

 

“Doğum adının parantez içinde olmasını kabul ederdim, ancak önce kendi adı (seçtiği adı) olmalı,” dedi. 

Oğlunun ölümde gerçek cinsiyet kimliğini tanımak, çocuğun babası için çok fazlaydı, bu yüzden meseleye karar vermek için Aile Mahkemesine gittiler. Mesele, yabancılaşmış ebeveynlerin külleri bölmeyi ve ayrı cenazeler yapmayı kabul etmesiyle çözüldü.

Sorunun bir kısmı, çocuğun adının ölümünden önce yasal olarak değiştirilmemiş olmasıydı, yani ölüm belgesinde görünecek olan doğum adıydı. Yerel yasalara göre, çocuklar isimlerini yalnızca her iki ebeveynin de izniyle değiştirebilirler. Biri itiraz ederse, dava çözüm için Aile Mahkemesine gönderilir. 

Gencin arkadaşları onu “iyi ve sevecen bir arkadaş” ve “çizim, resim ve makyaj” konusunda mükemmel olan “harika bir sanatçı” olarak tanımladı. 

15 yaşındaki çocuğa geçen yıl sınırda kişilik bozukluğu teşhisi kondu, annesininse ölmeden hemen öncesine kadar bundan haberi yoktu. Ayrıca oğlunun yakın zamanda evden kaçtığını ve antidepresan ilaçlarını almayı bıraktığını da söyledi. Perth’in Cinsiyet Çeşitliliği Servisi’ne sevk edilmişti, ancak daha fazla ayrıntı verilmedi.

Annesi, hastanede ölmeden hemen önce oğlunu görebildiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.