Baskıya Karşı Sanat ile Mücadele : Wear Your Pride

 Baskıya Karşı Sanat ile Mücadele : Wear Your Pride
Digiqole ad

“Wear Your Pride” iki aktivist arkadaş olan Bryan ve Zachary’nin vücutlarına gökkuşağı renklerinde çizgiler çizmesi ile başladı.

Eylem, baskıya ve zulme maruz kalmış, toplumdan dışlanmış eşcinsel ve kuir bireylere dikkat çekmeyi hedefliyor.

Seri, genç fotoğrafçı Rob Woodcox’ın iki insanın birbiri ile girdiği etkileşimden etkilenmesi ile başladı. Seride hem ‘Yin & Yang’e göndermede bulunmak için, hem de insanların birbirleriyle olan ilişkilerini tanımlamak için açık ve koyu tenli insanlar birlikte kullanılıyor.

Dünyanın dört bir yanını gezen Rob, ırkçılığın her yerde olduğuna kanaat getirmiş. Her kültürde bununla mücadele eden insanlar bulunmasına rağmen, hala önüne geçilemeyen bir durum olduğunu düşünüyor. Sanatçı günümüze dek kaydettiğimiz ilerlemeden mutluluk duyuyor olsa da hala katetmemiz gereken uzun bir yol olduğuna inanıyor.

Seri farklı ırklardan, etnik kimliklerden ve kültürel altyapılardan insanların etrafında şekilleniyor. Rob bu yolu insanların kendileriyle ve birbirleriyle olan bağlarını göstermek için izliyor.

Serinin ikinci bölümünde üç erkek model, birbirlerine sevgi gösteriyor. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız ırka ve cinsel yönelime dayalı ayrımın seviyesinde farklılık olsa da Rob, bu eser ile baskıya uğrayanlarımız için motivasyon olmaya çalışıyor.

”Aslında olay bizde bitiyor. Biz, topluluk olarak, değiştirme gücüne sahibiz. Birlik ve beraberlik kuvvetimizin sırrı. Birlikteyken daha güçlüyüz baskıya, nefrete ve şiddete karşı dimdik duran bir mızrak gibiyiz. Çoğalacağız, birleşeceğiz, birbirimizi koruyacak ve nefreti sevgiye dönüştüreceğiz. Toplumumuza ve birbirimize sahip çıkacağız, ihtiyacı olanlara yardım edeceğiz.”


Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin