LGBT Müzikseverler için Coachella’ya Bir Alternatif: LIB

 LGBT Müzikseverler için Coachella’ya Bir Alternatif: LIB
Digiqole ad

San Antonio Gölü’nün yanıbaşında yüzlerce çadır ve rengarenk kostümleri ile sayısız insan bir arada. Do LaB tarafından yaratılan, ‘Lightning in a Bottle’ için toplandılar.

Coachella 2018 yılındaki siyahi merkezli Beyonce seti ile patlama yapsa da, hoşgörü konusunda soru işaretlerine yol açan bağlantıları var. Etkinliğin başındaki ismin, The Daily Beast tarafından “Anti-LGBT ve anti-marijuana kuruluşlarını finanse ettiği” iddia edilmişti. Cara Delevigne de etkinliği boykot edeceğini, “Anti-LGBT biri tarafından finanse edilen bir etkinliğe gitmeyi reddediyorum.” ifadeleri ile açıklamıştı.

Lightning in a Bottle ise yenilikçi değerlerin destekçisi. Etkinliğin pazarlama direktörü Jesse Shannon,“LIB yaratıcılık ile sosyal farkındalığı birleştiriyor.” diyor. Geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda gerçekleşen etkinlik 2004’ten beri her yıl organize ediliyor.

Festival bünyesinde tekno, sanat gösterileri, hippiler, yoga oturumları, şamanlar, yerliler ve alışılagelmiş festival aktivitelerinin dışında aktiviteler barındırıyor. Festivalde farklı kültürlere saygısızlık etmek yasak olarak kabul ediliyor fakat zaten kimse de bu yasağı delmiyor.

Hassasiyet yaratabilecek kostümlerle karşılaştıklarında ne yaptıkları sorusuna Shannon “Kültürel hassasiyet ve saygı konusunda cezalandırıcı ve zorlayıcı bir tutumdan ziyade eğitici olmayı tercih ediyoruz.” cevabını veriyor. “Önceden yaptığımız bilgilendirmeler ve özellikle Amerikan yerlilerini konuk ettiğimiz konuşmalar bir çok problemin daha doğmadan çözülmesini sağlıyor.” Etkinlik sosyal adalet ve çevre sorunları gibi önemli konuların vurgulandığı bir ortama sahip.

Shannon çevre konusundaki tutumlarını ise “Sürdürülebilir çevre konusunda oldukça duyarlı bir kültürümüz var ve doğanın bir parçası olmak ezelden beri LIB’i tanımlayan bir öge olmuştur. Bu nedenle katılan herkese ‘çöp bırakmayın’ mesajını aşıladığımızdan emin oluyoruz.” ifadeleri ile özetliyor. Kuir canlısı ortam konusunda ise kimse ellerine su dökemez. Genderfluid giyim her yerde. LGBT’ler de kendilerini oldukça rahat bir şekilde gösterebiliyor ve ifade edebiliyorlar. Kamp yerlerinde Pride bayrakları gözlerden kaçmıyor.

Shannon önceliklerinin başından beri katılımcıların gerçek kimliklerini çekinmeden sergileyebilecekleri rahat bir ortam yaratmak olduğunu belirtirken çalışma ekiplerinde bir çok LGBT’linin bulunduğunu da vurguluyor. 

Lightning in a Bottle festivali, her yıl Amerika Kaliforniya’da düzenleniyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin