fbpx   .  

Belçika Yapımı Transseksüel Bale Draması, Cannes Film Festivali’nden Ödülle Ayrıldı!

Transeksüel bir genç kızın profesyonel bir balerin olma arayışı hakkında bir film olan “Girl”, Cannes Film Festivali’nde, LGBT temasıyla Queer Palme ödülünü kazandı.

Belçika yapımı film, hem yönetmen Lukas Dhont hem de yıldız Victor Polster için çarpıcı bir başlangıç yaptı.

Eğitimli bir balet olan Polster; festivalin, Palme d’Or yarışından ayrı bir yarışma olan “Un Certain Regard” bölümünde en iyi performans ödülünü kazandı.

 

2010 yılında kurulan gayri resmi bir ödül olan Queer Palme’ın jürisi, festivalin LGBT temalarına değinen çeşitli kategorilerde yer alan tüm filmlerin içinden bir seçim yapıyor.

 

Yarışmanın kurucusu Franck Finance-Madureira’ya göre; bu yıl, çok fazla sayıda LGBT film vardı. Geçtiğimiz yıllardaki LGBT filmlerin ortalaması 8’ken, bu yıl bu sayı hem iki katına çıktı, hem de festivalde içerik olarak çok daha sofistike tasvirler yapan filmler yer alıyordu.

“Bir gerilim filmi, bir aşk hikayesi, bir genç portresi var; ancak LGBT içeriği filmin merkezi değil, filmin unsurlarından sadece biri.”

Beş yıl önce festivalin en iddialı ödülü olan Palme d’Or’un kazananı, Fransız yapımı lezbiyen draması “Blue Is The Warmest Color” olmuştu.

O günden bu yana Hollywood, “Moonlight” ve “Call Me By Your Name” dahil olmak üzere gişe rekorları kıran gay filmlerin ana akım izleyicileri çekebileceğini kanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.