Sonunda Yine Aşk Kazandı! Bermuda Eşcinsel Evliliği İkinci Kez Yasallaştırdı!

 Sonunda Yine Aşk Kazandı! Bermuda Eşcinsel Evliliği İkinci Kez Yasallaştırdı!
Digiqole ad

Bermuda, eşcinsel evliliği bir kez daha yasallaştırdı.

Geçtiğimiz Cuma günü adadaki temyiz davası LGBT’den yana sonuçlandı. Mayıs 2017’den beri gel gitlerle dolu şekilde devam eden süreç, 23 Kasım günü olması gereken yere bağlandı. 

Bermuda yönetimi Mayıs 2017’den beri temelde dini sebepleri göstererek eşcinsel evliliği yasaklamaya çalışsa da, anayasa mahkemesi kararı geri aldı. 

Bernews haber ajansına açıklamalarda bulunan aktivistlerin coşkusu, demeçlerine de yansıdı: 

“Mahkemenin kararı için minnettarız. Ailelerimizi korumak ve desteklemek adına atılan bu önemli adım bizim için büyük bir anlam taşıyor.”

“Bermuda bugün tarih yazdı ve eşitliğe olan bağlılığını kanıtladı.”

“Yasalar karşısında eşitlik her Bermuda vatandaşının hakkıdır. Bermuda’nın LGBT topluluğu güçlü ve gururlu. Tek ses olduğumuzda, birlikte olduğumuzda, elbette ki duyulacağız ve ilerlemeye devam edeceğiz.”

“Bugün bir çok Bermuda vatandaşının ümitlerini gerçeğe dönüştürenlere teşekkürü borç biliyoruz.”

Bermuda böylece, eşcinsel evliliği “yasallaştırdıktan sonra yasaklayan ilk ülke” ünvanına ek olarak “yasakladıktan sonra yasallaştıran ilk ülke” ünvanına da sahip oldu. 

Bu git gelli süreç sadece sosyal hayatı değil, Bermuda’da ekonomik anlamda önemli bir yere sahip olan gemi ve denizcilik sektörünü de etkiliyor. Nüfusu 65,000 olsa da, Bermuda seyir gemilerinin konaklaması ve deniz evlilikleri açısından önemli bir yere sahip.

Eşcinsel evlilikler için hizmet veren şirketler, eşcinsel evliliğin yasaklanması nedeniyle ülke yönetiminden baskı görmüş fakat topluma bu yanlış gidişat için çağrıda bulunmuştu. 

“Ülke yasalarına uymakla yükümlü olduğumuzun farkında olmakla beraber, gezmek ve turizm gibi temaların farklı kültürlerden, farklı kimlikleri bir araya getirmek üstüne kurulu olduğunu hatırlatmak isteriz.”

“Dolayısı ile, her zaman olduğu gibi bugün de LGBT topluluğunun yanındayız ve alanımıza yönelik kısıtlamaların tamamen karşısındayız.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin