Bermuda, Eurovision Şarkı Yarışması’nın Olduğu Gün Eşcinsel Evliliği Yasaklıyor!

 Bermuda, Eurovision Şarkı Yarışması’nın Olduğu Gün Eşcinsel Evliliği Yasaklıyor!
Digiqole ad

Bermuda İçişleri Bakanı Walton Brown, ülkenin Eurovision Şarkı Yarışması’nın olduğu gün yani 12 Mayıs’ta, eşcinsel evliliği yasaklayan Evcil Ortaklık Yasası’nı yürürlüğe sokacağını açıkladı.

Eşcinsel çiftler evlilik yerine evcil ortaklığa kısıtlanacaklar ve evcil ortaklık uluslararası arenada evlilik olarak tanınmıyor. 

12 Mayıs tarihi, aynı zamanda eşcinseller için bir kutlamaya dönüşen ve şakayla karışık ‘Eşcinsel Dünya Kupası’ olarak anılan Eurovision Şarkı Yarışması’nın büyük finalinin de düzenleneceği tarih.  

Talihsiz zamanlamanın tersi 2015’te yarışmanın düzenlendiği tarihte İrlanda’da eşcinsel evlilik yasallaştığında gerçekleşmişti. Eşcinsel düğünleri yasaklayan Evcil Ortaklık Yasası 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak ki, bu tarih de Onur Ayı’nın başlangıcına denk geliyor.

GLAAD’ın Başkanı ve CEO’su olan Sarah Kate Ellis konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bermuda’da evlilik eşitliğinin kaldırılması, Bermuda’da yaşayan ve oraya tatile gitmeyi düşünen sevgi dolu ve adanmış LGBT çiftlere vurulan, alçaltan ve gereksiz bir darbe.”

Tarihi geriye alma kararına, vergi nedenlerinden dolayı gemilerini Bermuda’da konaklatan yolcu gemisi endüstrisinin rezervasyonlarını ayarlayamayacağı korkusu sebep oldu.

“Bermuda ekonomisinde önemli bir rol oynayan uluslararası gemi turu ve seyahat işletmelerinin seslerini yükseltmesi mecburi. Bermuda’ya turist getiren bazı gemi turu şirketleri sadece ülkenin endüstrisini ve ekonomisini kalkındırmakla kalmıyorlar, aynı zamanda LGBT’lerle birlikte onlara hizmet ediyorlar. Bu markalar ve yöneticileri gerçek bir liderlik göstermeli ve bu zararlı kararla savaşlarında yıllardır hizmet ettikleri müşterilerine yardım etmeliler.

Britanya’nın denizaşırı topraklarından olan Bermuda’da eşcinsel evliliğin yasaklanması Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın onayıyla planlandı. 

Bu sırada Bermuda’ya karar yüzünden yeni davalar açılıyor. 38 yaşındaki eşcinsel bir Bermudalı Rod Ferguson kararla yasal bir savaşa giriyor.

“2017’de Bermuda’da eşcinsel evlilik yasallaştığında çok sevinmiştim ve kendim de bir gün o hakkı kullanmayı planlıyordum ancak hepsi bu Evcil Ortaklık Yasası’yla elimden alındı. Bunun temel bir insan hakları konusu olduğunu ve Bermuda vatandaşı olan herkesin sözleşmeli bir evlilik hakkına sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Tüm dünya eşcinsel çiftlerin diğer çiftler gibi evlenmesi yolunda adımlar atarken, benim ülkemin ters yönde gidiyor olması çok hayal kırıcı. Bermuda’nın evlilik eşitliği yolundaki attığı adımlarda emeği olanlara müteşekkirim. Diğer Bermudalı hemşehrilerimin bu hakka sahip olabilmesi için yasal mücadeleye girişiyorum.”

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin