fbpx   .  

Bilim İnsanları ‘Biseksüel’ Adını Verdikleri Üç Cinsiyetli Bir Mantar Keşfetti

Japonya’daki bilim insanları, “biseksüel” olarak tanımladıkları da dahil olmak üzere, doğal olarak üç farklı cinsiyete sahip olacak şekilde evrimleşmiş yeni bir tatlı su yosunu türü keşfettiler.

 

Tokyo Üniversitesi tarafından bir Japon nehrinde bulunan Pleodornia starri (P. starrii), hepsi birbiriyle çiftler halinde üreyebilen üç farklı cinsiyete sahip ilk alg veya mantar.

 

Üç cinsiyet erkek, dişi ve araştırmacıların tek bir genotipte hem dişi hem erkek hücreleri bulunması sebebiyle biseksüel adını verdikleri üçüncü bir cinsiyet.

Yosun örneklerini toplayan ve Tokyo Üniversitesi’nde doçent olan Hisayoshi Nozaki, “Üç cinsiyetli bir tür bulmak çok nadir görünüyor, ancak doğal koşullarda, o kadar nadir olmayabilir” dedi.

Ekip, bu alglerin bir hermafroditten farklı olduğunu çünkü seks hücrelerini “normal” bir gen ifadesi altında geliştirdiğini, hem erkek hem de dişi cinsiyet hücrelerini üretebilen hermafroditik bir bireyin genellikle “olağandışı” gen ifadesi nedeniyle var olduğunu belirtiyor.

Ekip özellikle Pleodornia starri ile ilgileniyor, zira algler ve onun yakın evrimsel kuzenlerinin hepsi farklı cinsiyet sistemleri kullandığından cinsiyetin nasıl evrimleştiğinin genetiğini incelemek için faydalı modeller.

“Bu bulgu, arazi toplama gezilerine çıkma konusundaki çok uzun süreli deneyimimiz ve yosun yetiştirme ve çalışma uygulamamız sayesinde mümkün oldu. Doğal dünyadaki türlerin gerçek doğasını ortaya çıkarmak için devam eden uzun vadeli çalışmalar çok önemlidir” dedi.

Üç cinsiyetli algler doğada yalnız değil

Doğada birçok canlı ikili cinsiyet sisteminin dışında. Triseksüel özellikler genellikle solucanlar gibi omurgasızlarda görülürken, sıralı hermafroditler, cinsiyetlerini doğal olarak birinden diğerine değiştiren palyaço balıkları, istiridyeler ve diğer kabuklu deniz ürünleri gibi hayvanlardır.

Bu arada, bazı deniz sümüklü böcekleri, ıstakozlar ve kelebekler gibi jinandromorfik hayvanlar aynı anda erkek ve dişi organları içerir.

Ayrıca, Botswana’da yelesi büyüyen ve istilacıları kandırmak için bir erkek gibi kükremeye başlayan bir dişi aslan gibi, hayatta kalmak için belirli cinsiyet özelliklerini doğal olarak adapte eden “akışkan cinsiyetli” hayvan vakaları da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.