Bilim İnsanları Cinsiyet Kimliğinden Sorumlu Olma İhtimali Olan Geni Buldular!

 Bilim İnsanları Cinsiyet Kimliğinden Sorumlu Olma İhtimali Olan Geni Buldular!
Digiqole ad

Bilim insanları, cinsiyet kimliğinde rolü olan genetik farklılıkları bulmuş olabileceklerine inanıyorlar, bu da cinsiyet rahatsızlığının fiziksel bir temele oturduğu fikrini destekliyor.

The Times’ın haberine göre bu, sinir hücrelerinin gelişmesine ve cinsiyet hormonlarının üretimine dahil olan; bir kişinin cinsiyetini, doğuştan atanmış olduklarından farklı olarak neden deneyimleyebildiğini açıklamaya yardımcı olabilecek ilk panel.

“Bu transsekksüelliğin bir seçim değil bir varoluş biçimi olduğuna yönelik bir kanıt. Bu bilgi insanları heyecanlandıracaktır.”

Augusta Üniversitesi Üreme Endokrinolojisi, Doğurganlığı ve Genetiği Bölümü’nde profesör olan Dr. John Theisen, 14 kadın-erkek ve 16 erkek-kadın transseksüel birey üzerinde, paylaştıkları genetik çeşitlilikleri inceleyen bir takım bilim insanı yönetti.

Bu tarz 30 çeşitlilik tanımlandı. Bunların dokuzu beyin hücrelerinde belli bölümlerin büyümesini veya östrojen ve testosteron üretimini etkileyen genlerdi.

Dr. Theisen hala araştırmanın erken günlerinde olduğunu, küçük bir grup üzerinde çalıştıklarını ve bulguların incelenmesi gerektiğini söyledi ancak bulgular, cinsel kimliğin fiziksel sebepleri olduğunu destekleyen araştırmalarla aynı yönde.

Bulgular bu ayın başında San Diego’da Üreme Araştırmaları Merkezi’nde yapılan bir toplantıda paylaşıldı.

“Beynin içinde aynı solak veya sağlak olmak için olduğu gibi bu sıradışı cinsel kimliklere sebep olan biyolojik temeller olduğuna dair gittikçe büyüyen kanıtlar var. Bu şimdiden Dünya Sağlık Örgütü tarafından sıradışı cinsel kimlikler geliştirmenin, zihinsel bir hastalık olmadığının söylenmesine yol açtı.”

2012’de Amerikan Psikiyatrik Birliği ‘Cinsiyet Kimliği Bozukluğu’nu tanınabilir zihinsel hastalıklar kategorisinden çıkarmıştı. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin