Bilim İnsanları: Denizyıldızları Eşcinsel Seks İçin Hayatlarını Riske Atmaya Meyilli

 Bilim İnsanları: Denizyıldızları Eşcinsel Seks İçin Hayatlarını Riske Atmaya Meyilli
Digiqole ad

Bir bilim insanı, üreme açısından mantıklı olduğu için denizyıldızının neden eşcinsel seks yapmak için yenilme riski taşıdığını açıkladı.

Koronavirüs salgını sırasındaki birçok insan gibi, deniz yıldızları da eşcinsel seks için hayatlarını riske atmaya istekli görünüyor.

Aynı cinsiyete yönelik davranış 1.500’den fazla hayvan türünde görülüyor, ancak birkaç denizyıldızı türü de dahil olmak üzere birçok hayvanın aynı cinsiyetten çiftleşmeye girmesinin nedeni bilim insanları tarafından hararetle tartışılıyor çünkü evrimsel bir faydası yok gibi görünüyor.

Ancak Kanada, Lethbridge Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve araştırma başkanı Paul Vasey, Deccan Herald’a cinsiyetlerine göre cinsel partnerlere karşı ayrımcılık yapmayan hayvanların bir avantaja sahip olabileceğini söyledi.

Denizyıldızı çok karmaşık yaratıklar değiller ve ışığı tespit edebilmelerine rağmen, bilim insanları kendilerine başka bir denizyıldızının cinsiyetini söyleyen sinyaller gönderdiklerine veya aldıklarına inanmıyorlar. Onlar sadece “çiftleşme kollarını” en yakın sevgiliye uzatıyorlar.

Ancak Vasey, esasen, bir denizyıldızının ne kadar çok seks yaparsa, çiftleşme onları yırtıcılara karşı daha savunmasız hale getirip yenilme olasılığını artırsa bile üreme olasılığının o kadar yüksek olduğunu söyledi.

Vasey “Belirli bir ekolojik bağlamda, bu taktiğin- hareket ederse, onunla çiftleşin – nasıl iyi bir taktik olabileceğini kesinlikle görebilirsiniz,’ dedi.

Ancak bu, denizyıldızlarının eşcinsel olduğu anlamına gelmez. Vasey sözlerine,

“Çoğu insan için muhtemelen çeviride kaybolacak olan şey, aynı cinse yönelik cinsel davranışın ille de aynı cinsten cinsel yönelimle aynı olmamasıdır,’ diye devam etti.

Geçen yıl, Yale Ormancılık ve Çevre Çalışmaları Okulu tarafından yayınlanan bir makale, biseksüel çiftleşme alışkanlıklarının seks yapan tüm hayvanlar için “orijinal durum” olduğunu ve hayvanlarda eşcinsel cinsel davranışların kalıcı olduğunu öne sürdü.

Davranışın nedeni konusunda bir tartışma olsa da eşcinsel seks hayvan türleri için dezavantajlı olmadığından, doğal seçilim yoluyla kaybedilmesi olası görünmüyor.

Çalışmanın yazarlarından Max Lambert şunları söyledi:

“Şimdiye kadar çoğu biyolog, aynı cinsiyetten davranışı son derece maliyetli ve dolayısıyla anormal bir şey olarak değerlendirdi.’

“Bu güçlü varsayım, bir topluluk olarak aynı cinsiyetten davranışların ne sıklıkta ve hangi koşullar altında gerçekleştiğini aktif olarak incelemekten bizi alıkoydu.

“Rastgele gözlemlerimiz, aynı cinsten davranışların binlerce türde oldukça yaygın olduğunu gösterdiğinden, bunun ilginç bir şey olduğunu ve sadece yaygın bir kaza olmadığını varsaysaydık neler öğrenebileceğimizi hayal edin.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Paylaşımlar
Paylaş50
Tweetle
Paylaş
Pin