fbpx   .  

Binlerce Kişi Bükreş Pride İçin Sokağa Çıktı

Binlerce kişi, LGBTİ+ topluluğuyla dayanışma göstermek için Romanya’nın başkenti Bükreş’te yürüdü.

14 Ağustos’ta yaklaşık 2000 kişi bir Onur Yürüyüşü’nde bayrak sallayarak ve Onur temalı kıyafetler giyerek LGBTİ+ topluluğuna destek gösterdi.

 

 

Bükreş Onur Yürüyüşü, 2004’ten beri her yıl düzenlenen bir etkinlik.

LGBTİ+ savunuculuk grubu ACCEPT Association’ın genel müdürü Teodora Ion-Rotaru, Associated Press’e verdiği demeçte, Bükreş Onur Yürüyüşü’nün “temel şeyleri isteyen bir protesto olmaya devam ettiğini” söyledi.

Bununla birlikte, Ion-Rotaru, topluluk hala kendilerini güvende hissetmediği için haklar ve güvenlik açısından daha fazla devlet korumasına duyulan ihtiyacı dile getirdi.

The Associated Press’e verdiği demeçte,

“Yürüyüş şiddetten korunma, ayrımcılığa karşı korunma, cinsel yöneliminiz veya cinsiyet kimliğiniz nedeniyle kovulmaktan korunma istiyor” dedi.

Eurobarometer tarafından 2019’da yürütülen bir kamuoyu yoklaması, Rumenlerin yüzde 38’inin gay, lezbiyen ve biseksüellerin heteroseksüellerle aynı haklara sahip olması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu, ancak yüzde 50’den fazlasının buna katılmadığını ortaya koydu.

Bükreş’teki bu yılki Onur Yürüyüşü, bu yıl Romanya’nın 19 milyondan fazla kişi için eşcinselliği suç olmaktan çıkarmasının 20. yıl dönümü olduğu için özellikle önemli.

Eşcinsellik 2001 yılında Romanya’da suç olmaktan çıkarıldı, ancak muhafazakar ülke eşcinsel çiftler için evlilik ve sivil birlikteliği yasaklıyor.

Gurur ruhu, geçit törenine katılanlar, LGBTİ+ destekçileri ve Romanyalı siyasi figürler tarafından çevrimiçi olarak paylaşıldı.

Rumen politikacı Nicu Ștefănuță paylaşımında,

“Bugün Bükreş Onur Yürüyüşü gerçekleşiyor. Şehir merkezinde olması için savaşmamız gerekiyordu ama başardık ve Avrupa değerlerine sahip bir ülkeyi temsil etmekten gurur duyuyorum. Daha yapacak çok şey var ama oraya geleceğiz!” dedi.

İrlanda’nın Romanya, Moldova Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Büyükelçiliği “Bugünkü Bükreş Onur Yürüyüşü’nün tüm katılımcılarına Mutlu Pride’lar!  Sevgi ve çeşitliliğimizi harika bir şekilde kutladığınızı umuyoruz,’ diye açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.