fbpx   .  

Varşova Pride ve Kyiv Pride Binlerce Kişiyi Biraraya Getirdi!

Polonya’nın Varşova Onur Yürüyüşü ve Ukrayna’nın KyivPride’ı, çarpıcı bir dayanışma gösterisiyle Varşova’da neşeli bir Onur Yürüyüşü için bir araya geldi.

25 Haziran Cumartesi günü, orta Avrupa’nın en büyük kuir etkinliği olan Eşitlik Geçit Töreni için Polonya’nın başkentinin sokaklarını binlerce ışıltılı protestocu doldurdu.

 

300 KyivPride üyesi ve destekçisi, savaş nedeniyle kendi ülkelerinde toplanamadıkları için Varşova’daki yürüyüşe katıldı.

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, bir zamanlar gelişen şehirleri harap etti, milyonlarca insanı kaçmaya zorladı ve LGBTİ+ bireyler de dahil olmak üzere dünyayı belirsizliğe sürükledi.

Geçit törenine Ukrayna genelinde 11’den fazla LGBTİ+ örgütü katıldı. Eşitlik Geçit Töreni organizatörleri, ortak etkinliği, Ukrayna’nın Rus işgalinden kurtulma mücadelesinin insanların zihninde kalmasını sağlamak için kullanmayı umuyor.

KyivPride direktörü Lenny Emson, yürüyüşten önce Onur müdavimlerine ciddi bir uyarıda bulundu. Ukrayna Kremlin tarafından ele geçirilirse, LGBTİ+ topluluğu sayısız zararla karşı karşıya kalacak.

Yürüyüş için Polonya’ya gelen Emson kalabalığa, “Varşova Gururu’na minnettarız ama şehrimizin bombalanma tehdidi altında olması çok acı verici” dedi.

“Topluluğumuzun büyük bir kısmı Ukrayna’da mahsur kaldı çünkü pasaportlarında translar da dahil olmak üzere cinsiyet belirteci ‘erkek’ var.

Onlar bizimle, biz de onlarlayız ve bugün onlar için yürüyoruz” dedi.

Rus güçlerinin Belarus ve Karadeniz suları da dahil olmak üzere Ukrayna genelinde bir seyir füzesi süvarisi saldığını söyledi.

Yayılan ve yaygınlaşan saldırı, Rusya’nın şehir ve kasabaların sivil bölgelerini vuran saldırı yağmurunun sonuncusuydu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği UNHCR, Polonya’nın 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana 1,1 milyondan fazla insanın Polonya’ya kaçmasıyla Ukrayna’nın önemli bir müttefiki olarak ortaya çıktığını söyledi.

Varşova özellikle kuir Ukraynalılar için bir can simidi haline geldi. Aktivistler, sınırı geçen transların cinsiyetlerini doğrulayan sağlık hizmetlerine ve güvenli konaklama yerlerine erişimini sağlamak için çabalıyor.

Polonya’nın, eşitlik hakları sıralamasına göre Avrupa’nın en homofobik ülkeleri arasında yer aldığı düşünüldüğünde, bu tür bir destek LGBTİ+ Ukraynalılar için çok önemli.

“LGBTİ+’dan arındırılmış bölgeler”in bir parçası olan Polonya, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin LGBTİ+ Polonyalıları bir numaralı halk düşmanı haline getirdiğini gördü.

Şubat ayında milletvekilleri, hükümete okul müfredatları üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak okullarda LGBTİ+ konularını büyük ölçüde kısıtlayacak bir yasa tasarısını onayladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.