fbpx   .  

Bir Anne, Çocuğunun Cinsel Kimliğini Değiştirdikleri Gerekçesiyle Okula Dava Açtı

Öğretmenler okuldaki LGBTİ+ öğrencilere destek olmak için okulun LGBTİ+ kulübüne sponsor oldu. Öğrencilerden birinin annesi 11 yaşındaki çocuğununun trans olduğuna inandırıldığını iddia ederek okula dava açtı.

Davacı anne Jessica Konen, davalı öğretmenler Lori Calderia ve Kelly Baraki’yi “duygusal hasara yol açabilecek ekstrem ve kötü niyetli hareketlerde bulunma” ile suçluyor.

 

Okulun LGBTİ+ kulübüne koçluk yapan Calderia ve Baraki’nin amacı öğrencileri cinsel kimlikleriyle barıştırmak fakat Konen’in iddiasına göre çocuğunu trans ve biseksüel olduğuna inandırmışlar.

Konen öğretmenlerin çocuğuna seslenirken doğum adını ve doğduğu cinsiyete ait zamiri (he, she, they) kullanmadıklarını ve bunu ailelerinden gizli tutmaları konusunda çocuğu tembih ettiklerini söylüyor.

Okulun LGBTİ+ kulübü UBU (You Be You) yaptığı toplantılarla çocuğun cinsel kimliğini keşfederek yeni bir isim ve zamir kullanmasına yol açmış. Annenin iddasına göre çocuk şu anda kendi doğum adını ve zamirini kullanıyor.

Olaylar sonucunda Konen, çocuğu ve öğretmenleriyle çocuğunun cinsel kimliğine açıklık getirme amacıyla bir toplantı düzenliyor ve Konen çocuğunu desteklemek için elinden geleni yaptığından bahsediyor fakat ortaya yeni bir bilgi çıkıyor.

Baraki ve Caleria’nın California Öğretmenler Birliği’nin LGBTİ+ problemleri konferansında yaptıkları konuşmanın bir bölümü sızdırılıyor. Öğretmenler sızdırılan kayıtta kulübü nasıl velilerden gizli bir şekilde yürüttüklerinden bahsediyor.

2020’de çıkan, “Irreversable Damage: The transgender craze seducing our daughters (Geri döndürülemez hasar: trans çılgınlığı kızlarımızın zihnini ele geçiriyor) kitabının transfobik yazarı Abigail Shrier sızdırılan kayıtla ilgili “Aktivist öğretmenler çocukları nasıl manipüle ediyor? ” isimli bir makale yazıyor. 

Shrier’in makalesi muhafazakar toplum tarafından ilgi topluyor ve makalenin çıkışından 4 gün sonra baskı altında kalan okul yönetimi öğretmenleri kovuyor ve haklarında soruşturma başlatıyor. Okulun LGBTİ+ kulübü UBU’da kapatılıyor.

Shriet makalesinde Calderia’nın yaptığı konuşmada öğrencilerin adlarını gizli tutmayarak onları tehlikeye attığından ve öğretmenlerin yetki dışı bir şekilde öğrencilerin arama geçmişine bakarak cinsel kimliği ile ilgili soruları olabilecekleri kulübe davet ettiklerinden de bahsediyor fakat öğretmenlerin iddiası bunun bir şaka olduğu yönünde.

Calderia ve Baraki’nin iddiasına göre ise Konen’in dava metinlerinde de adı geçen okul müdürü UBU kulübünden ve amacından haberdar, hatta birkaç toplantılarına bizzat katılım sağlamış.

California yasası, öğretmenlerin öğrencileri LGBTİ+ kulüplerine davet etmesinin önünde durmuyor ve yasaya göre öğretmenin öğrencinin izni olmadan velileriyle cinsel kimliği hakkında konuşması yasak.

Öğrencilerin arama geçmişlerine bakılması konusu kafaları karıştırsa da online eğitimin ayrıcalıklarıyla birlikte bu oldukça yaygın bir şey. 

Bu olaylar sonucunda Konen okula dava açıyor.

California Öğretmenler Birliği arkasına muhafazakar bir topluluk alan Konen’in davasına karşı çıkıyor. Lisa Gardiner konu ile ilgili,

“Politik durum hakkında endişeliyiz. Dış politik güçler kendi çıkarları için eksik bilgilerle veliler ve eğitim görevlileri arasında kaos yaratabilirler bu dava du buna bir örnek. Arkanıza aldığınız muhafazakar topluluk sadece kendi düşüncelerini topluma empoze etmeye çalışıyor. Şu anda birden fazla okulla davalılar.” Diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.