Haberler Sağlık

HIV’de Yeni Dönem! Kanıtlandı! 77 Bin Kondomsuz Cinsel İlişkide Bulaş Sıfır!

GMag
Yazar: GMag

Amsterdam’da gerçekleşen 2018 Uluslararası AIDS Konferansının en ilgi çekici oturumlarından biri, Londra Üniversitesi’nden Dr. Alison Rodger’ın PARTNER 2 çalışmasının sonuçlarını açıkladığı oturumdu.

Doktor Rodger, “Eğer ART kullanıyorsanız ve viral yükünüz baskılanmışsa yani belirlenemeyen düzeydeyse cinsel açıdan bulaştırıcılığınız yoktur. Risk sıfır!” diyerek konferansa damga vurdu.

Araştırma sonuçlarına göre, en az bir kişinin viral yükü baskılanmış, yani belirlenemeyen düzeyde HIV pozitif bir birey olduğu, eşcinsel çiftler arasında gerçekleşen 77.000 kondomsuz cinsel ilişkide, hiç bir HIV bulaşı tespit edilmedi.

Bulgular konferansta büyük heyecan ve coşkuyla karşılandı. Doktor Rodger, hastalarına gerçeklerden bahsetmekten korkan ve bu güçlü bilimsel mesajı paylaşmayan doktorlar için ise “Artık hiçbir bahaneleri kalmadı” ifadelerini kullandı.

”Bu Bir Dönemin Bitişi”

Araştırma sonuçları açıklanırken pek çok bilim insanı da konferans salonundaydı. 2011 yılında “HIV Önleme Denemeleri Ağı 052 Araştırması” adı altında heteroseksüel çiftler arasındaki bir araştırmayı yöneten ve hemen hemen aynı sonuçları alan, Kuzey Carolina Üniverstesi’nden Doktor Myron Cohen, gazetecilere verdiği demeçte, “Bu bir dönemin bitişi. Tıpkı okulun son günündeki mezuniyet töreni gibi çoşkulu bir açıklamaydı” diyerek PARTNER-2 Araştırması’nı destekledi ve sözlerine, “aslında tüm bu araştırmaların sonuçları, 1990’larda ilk kez ortaya konan bir hipoteze yapılan yatırımların ne kadar da başarılı olduğunu gösteriyor” diye ekledi.

HIV ile alakalı tüm sorularınız ve bilgilendirme için Kırmızı Kurdele İstanbul ile temasa geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

84 Paylaşımlar
+1
Paylaş84
Tweetle
Paylaş
Pin