Dünya Haberler

LGBT Bayrağı Bir Kez Daha Değişti!

GMag
Yazar: GMag

Julia Feliz tarafından tasarlanan bayrak, geçtiğimiz günlerde Daniel Quasar’ın yayınladığı ‘yeni’ gökkuşağı bayrağı versiyonuna bir cevap, bir güncelleme anlamı taşıyor. Feliz’in çalışmasında, trans bayrağı ile gökkuşağı bayrağının kesişimi göze çarpıyor.

Kendini kuir olarak tanımlayan Quasar, tasarımını geçtiğimiz Haziran ayında Instagram üzerinden paylaşmıştı:

“We need to always keep progress moving forward in all aspects of our community.” UPDATE JUNE 7th: Many have asked how they can get there hands on this flag, and I've started a Kickstarter to fund everything. Please check it out: https://www.kickstarter.com/projects/danielquasar/progress-a-pride-flag-reboot Flag Description: Background: LGBT 6 full sized color stripes representing life (red), healing (orange), sunlight (yellow), nature (green), harmony/peace (blue), and spirit (purple/violet) Hoist: 5 half sized stripes representing trans identity (light blue, light pink, white), marginalized POC communities (brown, black), as well as those living with AIDS and the stigma, and those no longer living (black). Explanation: When the Pride flag was recreated in the last year to include both black/brown stripes, as well as the trans stripes, I felt there needed to be more thought put into the design and emphasis of the flag to give it more meaning. The 6 stripe LGBT flag should be separated from the newer stripes because of their difference in meaning, as well as to shift focus and emphasis to what is important in our current community climate. The main section of the flag (background) includes the traditional 6 stripe LGBT flag as seen in its original form so as not to take away from its original meaning (seen above). The trans flag stripes and marginalized community stripes were shifted to the Hoist of the flag and given a new arrow shape. The arrow points to the right to show forward movement, while being along the left edge shows that progress still needs to be made. DESIGNER: Name: Daniel Quasar, quasar.digital Pronouns: he/him, xe/xem ID: queer non-binary demiguy please feel free to share, and credit me on my tumblr (@kueezaa), my instagram (@myfairsaturn) or on my FB page (@quasardigital.pdx) Thanks! USE: Sharing with no alteration for non-commercial purposes is currently permitted. Any commercial use is not permitted. #pride #pridemonth #prideflag #lgbtq #trans #transpride #representation

A post shared by DΔΠΙΞL ϘUΔSΔR (@myfairsaturn) on

Quasar, tasarımında geleneksel gökkuşağı bayrağının sol kenarına yarım üçgen şeklinde bir kaç renk eklemişti. Eklenen renklerden mavi, pembe ve beyaz translığı, siyah ve kahverengi de her türlü azınlığı temsil etmesi için seçildi.

Amaç kucaklayıcılığı ve birliktelik bilincini arttırmak olsa da, bugünlerde Quasar, Porto Riko bayrağını çalmak ile itham ediliyor.

Amanda ‘AC’ Baker’a göre, Quasar’ın bayrağı bir çeşit kültür hırsızlığı.

Quasar’ın tasarımı, gerçekten de Porto Riko bayrağına benziyor. Ülkenin bayrağında, eş yükseklikte beş yatay çizgi ve sol kenarda ortasında yıldız bulunan bir yarım üçgen yer alıyor.

Porto Riko Onur bayrağı da, 2000 yılında tasarlanmış ve telif hakkı alınmıştı.

 

“Quasar azınlıkları onore etmek istediğini söylemişti. Fakat bunun için Porto Riko’ya maddi manevi hiç bir destekte bulunmadı. Ki Porto Riko, geçen yılki Maria Kasırgası’ndan sonra ABD’nin sistematik ötekileştirme ve sömürgeleştirme politikasından en çok etkilenen ülkelerden biri. Porto Riko LGBT’dir.”

Kendi tasarımı için Kickstarter’da kampanya başlatan Baker hızını alamıyor: “Bu kültür hırsızlığı, ırkçılığa dayanıyor.”

Quasar ise benzerliğin tamamen tesadüf olduğunu dile getiriyor.

“Başlangıçtaki bağışlara bayrağın baskı ve dağıtımı için ihtiyacım vardı. Şimdi ise bu bağışların büyük bir kısmını ben de bağış olarak diğer LGBT ve azınlık haklarını savunan kurumlara veriyorum. Her türlü öneriye de açığım.”

Quasar: “Diğer tasarımın Kickstarter’daki sayfasını da gördüm. Hatta onlara da bağış yaptım. Umarım hedefine ulaşır. Ne kadar bayrak, ne kadar bilinirlik, ne kadar farkındalık, o kadar iyi.”

Yorum Yaz