fbpx   .  

LGBT Bayrağı Bir Kez Daha Değişti!

Julia Feliz tarafından tasarlanan bayrak, geçtiğimiz günlerde Daniel Quasar’ın yayınladığı ‘yeni’ gökkuşağı bayrağı versiyonuna bir cevap, bir güncelleme anlamı taşıyor. Feliz’in çalışmasında, trans bayrağı ile gökkuşağı bayrağının kesişimi göze çarpıyor.

Kendini kuir olarak tanımlayan Quasar, tasarımını geçtiğimiz Haziran ayında Instagram üzerinden paylaşmıştı:

Quasar, tasarımında geleneksel gökkuşağı bayrağının sol kenarına yarım üçgen şeklinde bir kaç renk eklemişti. Eklenen renklerden mavi, pembe ve beyaz translığı, siyah ve kahverengi de her türlü azınlığı temsil etmesi için seçildi.

Amaç kucaklayıcılığı ve birliktelik bilincini arttırmak olsa da, bugünlerde Quasar, Porto Riko bayrağını çalmak ile itham ediliyor.

 

Amanda ‘AC’ Baker’a göre, Quasar’ın bayrağı bir çeşit kültür hırsızlığı.

Quasar’ın tasarımı, gerçekten de Porto Riko bayrağına benziyor. Ülkenin bayrağında, eş yükseklikte beş yatay çizgi ve sol kenarda ortasında yıldız bulunan bir yarım üçgen yer alıyor.

Porto Riko Onur bayrağı da, 2000 yılında tasarlanmış ve telif hakkı alınmıştı.

 

“Quasar azınlıkları onore etmek istediğini söylemişti. Fakat bunun için Porto Riko’ya maddi manevi hiç bir destekte bulunmadı. Ki Porto Riko, geçen yılki Maria Kasırgası’ndan sonra ABD’nin sistematik ötekileştirme ve sömürgeleştirme politikasından en çok etkilenen ülkelerden biri. Porto Riko LGBT’dir.”

Kendi tasarımı için Kickstarter’da kampanya başlatan Baker hızını alamıyor: “Bu kültür hırsızlığı, ırkçılığa dayanıyor.”

Quasar ise benzerliğin tamamen tesadüf olduğunu dile getiriyor.

“Başlangıçtaki bağışlara bayrağın baskı ve dağıtımı için ihtiyacım vardı. Şimdi ise bu bağışların büyük bir kısmını ben de bağış olarak diğer LGBT ve azınlık haklarını savunan kurumlara veriyorum. Her türlü öneriye de açığım.”

Quasar: “Diğer tasarımın Kickstarter’daki sayfasını da gördüm. Hatta onlara da bağış yaptım. Umarım hedefine ulaşır. Ne kadar bayrak, ne kadar bilinirlik, ne kadar farkındalık, o kadar iyi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.