Bir Foto Muhabiri, İki Genci Homofobiklerin Elinden Zor Kurtardı!

 Bir Foto Muhabiri, İki Genci Homofobiklerin Elinden Zor Kurtardı!
Digiqole ad

Aşırı rahatsız edici olan bu videoda, bir foto muhabiri Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv’deki LGBT yürüyüşü esnasında homofobik eşkiyalar tarafından saldırıya uğrayan bir gencin hayatını kurtardı.

15 Eylül günü yaklaşık 2000 kişi Kharkiv’deki LGBT yürüyüşü için sokaklara döküldü ve 500 kişilik aşırı milliyetçi protestocuyla yüzyüze geldiler.

Yürüyüş esnasında oldukça çirkin şiddet olayları ortaya çıktı ve bir video, gökkuşağı renklerinde giyinmiş 2 gencin Shevchenko Parkı’nda saldırıya uğradığı anların görüntüsünü kaydetti.

Aşırı sağcı eşkiyalar gençlerden birini kovaladı ve genç kaçmaya çalıştıkça eşkiyalar ardı arkası kesilmeyen yumruk ve tekmeler savurdular.

Saldırıya uğrayan genç yere kapaklandığında, saldırgan grup başka biri onlara müdahale edene kadar genci tekmelemeye devam etti. Foto muhabiri, genci saldırgan grubun elinden kurtardı.

PetaPixel’in haberine göre, genci kurturan kişi Reuters’ın fotoğrafçısı Gleb Garanchti.

Bir diğer fotoğrafçı olan Andrew Kravchenko olaya şahit oldu ve Facebook hesabında “Genç, Garanich etrafta olduğu için çok şanslıydı. Onun sayesinde aşırı ciddi bir şekilde yaralanmadan olayı atlattı” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

“Garanich, aşırı agresif hareketler sergileyen grupla yüzleşti ve ardından kendi işini yapmaya devam etti. Kısaca, Garanich gerçek bir kahraman.”

2014 yılında Ukrayna’daki ihtilali fotoğraflayan Garnich, olaya gencin çok ciddi yaralar almasından endişelendiği için müdahale ettiğini söyledi.

Kharkiv polisi, Shevchenko Parkı’nda yaşanan olaylarda bir adamın holiganlık suçundan cezalandırıldığını söyledi.

Pride’daki şiddet gösterisinde 17 kişi tutuklandı.

LGBT yürüyüşü homofobik aktivistler, katılımcılar ve polis arasında başka çarpışmalara da sebep oldu.

LGBT karşıtı aktivistlerin kullandığı biber gazı yüzünden 2 polis tedavi altına alındı. RadioFreeEurope’un haberine göre 17 kişi olaylardan sonra gözaltına alındı.

Haziran ayında, Ukrayna’nın bu zamana kadar düzenlediği en büyük LGBT yürüyüşü başkent Kiev’de yapılmıştı. Fakat o zaman da aşırı sağcı protestocular tarafından büyük tepki görmüşlerdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

82 Paylaşımlar
Paylaş82
Tweetle
Paylaş
Pin