Dünya Haberler

Bir Grup Lise Öğrencisinden ‘Eşcinsel Listesi’ Skandalı!

GMag
Yazar: GMag

Kanada’da bir grup lise öğrencisinin başı dertte. Öğrenciler “ağır ibneler” başlıklı bir liste dağıtmak ile suçlanıyor.

Vancouver’da bulunan Eric Hamber Secondary School’da okuyan bazı son sınıf öğrencilerinin, söz konusu listeyi Google Docs ve Snapchat aracılığıyla yaydığı tespit edildi. Öğrenciler, bunun üzerine okuldan uzaklaştırıldı. Listede 100 kişinin adı bulunuyor.

Yerel haber kaynaklarından News 1130, uzaklaştırılan öğrencilerden birinin ablasıyla konuştu. Abla, kimliğini açıklamak istemedi. Olayı öğrenir öğrenmez büyük bir rahatsızlık duyduğunu belirten abla, listenin “Eric Hamber’ın Ağır İbneleri” başlıklı olduğunu ekledi. Yine de, öğrencilerin bunu kimseyi dışlamak niyetiyle yapmadığını düşündüğünü belirtti. 

University of British Columbia profesörlerinden Elizabeth Saewyc, habere konu olan hareketi “kötü niyetli” bulduğunu dile getirdi. Gençlerin önyargılardan nasıl etkilendiği konusunda çalışan Saewyc, böylesi bir hareketin gözükenden daha büyük zararlar verebileceğini belirtti. Saewyc, News 1130’a verdiği röportajda siber zorbalığa da değindi. 

“Zaten sanal ortamda zorbalığa uğrayan, dışlanan veya devamlı olarak reddedilen bir genç için, böyle materyaller her şeyi çok daha kötü bir noktaya sürükleyebilir. Benzer durumların intiharlarla sonuçlandığına dair bir çok örnek var.”

“Homofobik kelimelerin başkalarını hor görmek veya birilerine hakaret etmek için kullanılıyor olması da incitici. Bundan uzak durulmalı.”

Okul yönetimi durum hakkındaki değerlendirmeyi CTV News’e yaptı. 

“Okuldan bir grubun, uygunsuz içeriğin yer aldığı bir dokümanın dağıttığı tespit edildi. Konu hakkında inceleme başlatılmış olup, en kısa sürede cezai işlem başlatılacaktır. Dağıtılan içerikten etkilenen öğrenciler ve çalışanlar için de gerekli destek sağlanacaktır.”

“Vancouver’daki okullar güvenli, kucaklayıcı, eşitlikçi ve öğrenmeye uygun bir eğitim ortamı sunmayı hedeflemektedir.”

Listede adı geçen öğrencilerden Student Sophie Klassen ise, bir grup arkadaşıyla toplanarak gökkuşağı bayrakları salladı. 

“Hamber bir zorba mekanı değildir. Hatta bence Vancouver’ın en iyi okullarından biri.”

Adını listeye yazanları tanımadığını belirten Klassen, yine de bu harekete kızdığını dile getirdi.

“Böyle olduğu için üzgünüm. Fakat bundan bir ders edinmek gerekiyor. Umuyorum insanlar da bu durumdan olumlu bir pay çıkartabilir.”

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin