Bir Hükümet Galerisinde Düzenlenecek Asya LGBT Sanat Sergisi Tarihe Geçecek!

 Bir Hükümet Galerisinde Düzenlenecek Asya LGBT Sanat Sergisi Tarihe Geçecek!
Digiqole ad

Asya’da bir hükümet tarafından işletilen sanat galerisinde, ilk kez bir LGBT temalı sergisi yer alacak.

Spectrosynthesis – Asya LGBT Konuları ve Sanatı, Eylül’de Tayvan’ın Taipei Çağdaş Sanat Müzesi’nde görücüye çıkacak. Sergi, gökkuşağı sembolünü, çeşitliliği temsil etmek ve yaşam için temel enerji kaynağını yakmak için kullanacak.

Organizatörler, bunun “bir Çin toplumunda devlet tarafından işletilen bir sanat müzesinde LGBT konularında ilk tematik sergi” olduğunu söyledi.

Spectrosynthesis’deki çalışmalar yarım yüzyılı kapsıyor ve Tayvanlı galeri müdürü Sean HU tarafından bir araya getiriliyor.

Hu, savaş sonrası Çin LGBT topluluğunun hayat hikayelerini ve ilgili konularının bir bölümünü göstermek istedi.

Çalışmaların odağı, LGBT kişilerin güncel hayatları üzerine olacak. Hu, “Spektrosentez, LGBT konularıyla ilgili sorumluluğunu üstlendiğim ilk sergi” dedi.

“Sergi hazırlanırken son üç yıl boyunca, Asya’daki LGBT meseleleri üzerine tartışmalarda artış yaşandığına tanık oldum. Tayvan’da eşcinsel evlilik lehine yapılan son anayasal karar özellikle önem taşıyor. Spektrosentez, LGBT konusuyla ilgili çeşitli şekillerde geniş bir çalışma yelpazesi sunacaktır. Sergi, düşünceyi canlandırmayı ve insan eşitliği üzerine değerler ve perspektifleri sorgulamayı umuyor. Sergide yer alan tüm taraflar, başlangıç ​​noktası olarak sevgi duyuyor ve bunun, konuyla ilgili açık bir diyalogun başlangıcı olmasını diliyorum.”

LGBT temalı sanat sergileri tüm dünyada yapıldı ancak Çin’de bu bir ilk olacak.

MOCA Taipei’de düzenlenen Spectrosynthesis, Tayvan eşcinsel evliliği yasalaştırdıktan sadece birkaç hafta sonra geldi.

MOCA Taipei Direktörü PAN Sheau Shei konuyla ilgili şunları dile getirdi;

“Çağdaş sanat sadece göz zevkinden daha fazlasını içermelidir. Kültürel değerlerin iletilmesi ve halkla diyaloglar açılması için mahalli konulara da cevap vermelidir.  Sanat yoluyla vatandaş, vizyonlarını genişletebilir ve dünyayı daha iyi anlayabilir.”

Spektrosentez – Asya LGBT Meseleleri ve Sanatı, 9 Eylül – 5 Kasım tarihleri arasında Taipei Çağdaş Sanat Müzesi’nde olacak, gidip görmek isteyenlere duyurulur.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin