BİR İLK! Rusya’nın İlk Kuir Dans Festivali Gerçekleşmek Üzere!

 BİR İLK! Rusya’nın İlk Kuir Dans Festivali Gerçekleşmek Üzere!
Digiqole ad

Rusya’nın kuzeydeki başkenti, ülkenin ilk kuir dans festivaline ev sahipliği yapacak.

“St. Petersburg, Rusya’da LGBT’nin başkenti” diyor Katya. Kendisi Moskova’lı bir dansçı.

Marina Ventarron ve Anna Morisot, dört yıl önce açmış oldukları kuir dans okulunun yönetimini başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Gerçekleştirilecek olan etkinliğin organizatörlüğünü üstelenen ikili, heyecanlarını gizlemekte güçlük çekiyor. Marina duygularını anlatırken;

“Bu festival ile ulaşmak istediğim hedef, kuir bireylerin imajını en iyi şekilde yansıtmak. Ayrıca onlara da içlerinden geldiği şekilde davranabileceklerini söylemek istiyorum.”  Diyor.

Geleneksel değerlerin ve cinsiyet rollerinin sivrildigi, “geleneksel olmayan aile değerlerinin” küçük çocuklara yansıtılmasının da yasaklandığı ülkede LGBT organizasyonları oldukça az. Özellikle de örgütlenme sıkıntıları çekiliyor.

Ünlü 2014 gay propaganda yasası, çocukların ilgi alanına girebilecek yerlerde LGBT ile ilgili içeriklerin görünmesini yasakladığından, internet ve özellikle sosyal medya, bu organizasyonların reklamının yapılabildiği tek yer.

Buneos Aires’te kuir tango öğretmenliği yapan Soledad Nani, “Festivalin özellikle kuir toplumu için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu etkinlik bana hep güvenliği ve başka yerde olunamayacak kadar özgür olabilmeyi çağrıştırmıştır” ifadelerini kullanıyor.

Fakat yine de Arjantinli dansçıya göre, toplumun geneli değişimden oldukça uzakta. “Rusya’da bunun gerçekleşmesi bence zor. Mesele sadece insanlar değil. Devlet, sistematik bir şekilde LGBT propagandasını ve aktivitesini yasaklıyor.”

Dört yıl önce sadece tango festivali olarak başlayan etkinlik, bugün bünyesinde kizomba, salsa, bachata ve Lindy-hop gibi farklı dansları ve dünyanın dört bir yanından öğretmenleri barındırıyor.

Moskovalı bachata öğretmeni Lera Estrella’ya göre, böyle festivallerin varlığı ülkesi için büyük bir gelişme. Geride bıraktığımız yedi yılı yurtdışında geçiren Estrella, gerçek bir Latin sevdalısı. Dansa olan tutkusunu keşfetmesi ile beraber yüreğini dinleyip İrlanda’ya yerleşmiş ve hala yaşamını sürdürdüğü İrlanda’da bir dans okulu açmış.

Lera, dört yıllık eğitimin ardından kuir dansın tutkulu bir destekçisi haline gelmiş.

“Kuir dans bir diyalog, görüşleri takas etmenin bir yolu. Kuir olmayan dans ise bir monolog, mesajların tek taraflı aktarıldığı bir aktivite.”

Bir dans etkinliği olmasının yanısıra, festival aynı zamanda katılımcılar için cinsiyet tanımlarını gözden geçirmelerine vesile olabilecek bir deneyim sunuyor. Soledad, kendisini ve etkinliği;

“İçimdeki iki enerji formunu da farkettim ve onları serbest bıraktım. Biraz erkeksi, biraz kadınsı biraz da ortası. Kendimi her şeyin bir karışımı olarak görüyorum ve bu durum bana ilginç, eğitici ve zenginleştirici geliyor.” ifadeleri ile anlatıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin