Birbirinden İyi 15 Spor Temalı LGBT Filmi

 Birbirinden İyi 15 Spor Temalı LGBT Filmi
Digiqole ad

“Personal Best” (1982)

ABD Olimpiyat takımı, 1980 Moskova Olimpiyatları’nı boykot ettikten sonra, ekibin yıldızlarından Chris Cahill, kendisini ‘en iyi’ olmaya adıyor ve bir noktada kendini Tory Skinner’a aşık bir halde buluyor. Fakat takıma katılan cinsiyetçi koç, ikiliye aralarındaki ilişki nedeniyle şantaj yapıyor. Filmin başrollerinde Mariel Hemingway, Patrice Donnelly ve Scott Glenn yer alıyor.

“Like It Is” (1998)

Londra’nın arka sokaklarında çıplak elleriyle dövüşen Craig, müzik işindeki Matt ile tanışıyor olaylar gelişiyor. Fakat Matt’in dikkatinin dağıldığını farkeden patronu Kelvin, ilişkilerini zora sokmak adına elinden gelen ne varsa yapıyor.

“Broken Hearts Club” (2000)

28 yaşındaki Dennis, West Hollywood’da bir softball sporcusu. Yönetmenliğini Greg Berlanti’nin yaptığı film Dennis ile aşkı Kevin’in hikayesini anlatıyor.

“Beautiful Boxer” (2003)

Beautiful Boxer, kadın Muay Thai dövüşçüsü Nong Toom’un hayatını anlatıyor. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak isteyen Toom, içinde büyüdüğü Budist tapınağını para kazanmak için terkediyor ve kendisini Muay Thai sporunun içinde buluyor.

“Fighting Tommy Riley” (2004)

2004 yapımı film, Olimpiyat seviyesindeki bir boksör olan Tommy’nin tatlı-sert koçu ile olan ilişkisini anlatıyor. İkili birbirine yakınlaşırken, Tommy’nin odaklanmak zorunda olduğu kariyeri sarsılıyor.

“Guys and Balls” (2004)

Bir komedi filmi olan Guys and Balls, başka bir erkekle yiyişirken yakalanan Ecki’nin spor kulübünden atılmasını ve sonraki süreci anlatıyor. Ecki, takımdan atıldıktan sonra futbol sevgisinden vazgeçmiyor ve kuir oyunculardan oluşan bir futbol takımı kuruyor.

“” (2005)

İzlandalı futbol yıldızı Ottar Thor, gay olduğunu açıkladıktan sonra hem takımından hem de ailesinden hiç beklemediği bir tepki görüyor ve dışlanıyor. Thor’un olduğu gibi yaşamak ile kariyerine odaklanmak arasında yaşadığı git geller, Eleven Me Out’un temasını oluşturuyor.

“Summer Storm” (2004)

Alman yapımı romantik komedide Tobi, hırslı bir kürek sporcusu ve takım arkadaşlarıyla birlikte yaz kampına gidiyor. Tobi, en yakın arkadaşını kız arkadaşından kıskandığını farkedince kendini garip bir durumda buluyor.

“Like a Virgin” (2006)

Kore yapımı olan film, cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak için bir gencin hikayesini anlatıyor. Koçu tarafından büyük bir yarışmaya hazırlanan genç, alkolik babasından ve etrafından gelen baskılara aldırış etmeden hayaline ulaşmaya çalışıyor.

“Morgan” (2012)

Eski bir profesyonel bisikletçi olan Morgan, yaşadığı talihsiz bir kazanın ardından hayatına tekerlekli sandalye ile devam etmek durumunda kalıyor. Dean ile tanışana kadar depresif ve mutsuz bir hayat süren Morgan, aşkı bulduktan sonra hayatını düzene koymak için yeniden motive oluyor.

“Handsome Devil” (2016)

Ned ve ragbi oyuncusu oda arkadaşı Conor, müzik zevklerini ve hayata dair sırlarını paylaşarak farklı bir diyalog geliştiriyor. Fakat Conor, homofobik takım arkadaşları tarafından Ned’i bırakmaya zorlanıyor. Handsome Devil, ikili arasındaki arkadaşlığı anlatırken homofobinin neler yapabileceğini de bir kez daha hatırlatıyor.

“The Pass” (2016)

İngiltere’de futbol oynayan iki genç Jason ve Ade, kariyerlerinin en önemli maçından önce bir daha asla unutamayacakları bir gece yaşıyor. İkili, bu gecenin üstünden yıllar geçtikten sonra tekrar karşılaşıyor ve geçmişe bir yolculuk başlıyor.

“1:54” (2016)

Fransız – Kanada yapımı bir drama olan 1:54, 16 yaşındaki Tim’in yıllardır zorbalık gördüğü Jeff ile içine girdiği yarışı konu alıyor. Tim ile Jeff, 800 metre erkekler sprint yarışmasında birbirlerine rakip oluyorlar – fakat yarış sadece pistte değil, pistin dışında da sürüyor.

“Battle of the Sexes” (2017)

Gerçek bir hikayeye dayanan Battle of the Sexes, o zamanlar lezbiyen olduğunu bilmediğimiz tenis oyuncusu Billie Jean King’in 1973’te Bobby Riggs ile karşı karşıya geldiği müsabakayı ve hayatının bir dönemini anlatıyor.

“Mario” (2018)

Mario, birbirine aşık iki İsviçreli futbol oyuncusunun hikayesini görüyoruz. İkilinin aşkı kariyerlerini ve performanslarını doğrudan etkilemeye başlayınca etraflarındaki herkesi bir bir kaybediyorlar – ve destek vermeyen takım arkadaşları, çifti zor bir durumda bırakıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin