Birleşik Krallık’taki Heteroseksüel Çiftlerin Sayısı Giderek Düşüyor

 Birleşik Krallık’taki Heteroseksüel Çiftlerin Sayısı Giderek Düşüyor
Digiqole ad

Birleşik Krallık’taki heteroseksüel birlikteliklerin oranı, gün geçtikçe düşüyor.

Ulusal İstatistik Birimi (ONS) geçtiğimiz Pazartesi günü 2012’den bu yana LGBT istatistiklerinin nasıl değiştiğini yayınladı. Son verilere göre heteroseksüel çiftlerin oranı %93 iken, daha önceki yıllarda bu oran %94’ün üzerindeydi. 

Her sene yapılan bir anket doğrultusunda toplanan istatistiklerde, nüfusun %2’sinin kendisini lezbiyen, gay veya biseksüel olarak tanımladığı görülüyor. Bu oran 1.1 milyon insana denk geliyor.

16-24 yaş arasındaki grubun yanıtları ise dikkat çekici. 

Söz konusu ankete katılan bu yaş aralığındaki katılımcıların %10’dan fazlası kendini heteroseksüelliğin dışında tanımlıyor. %4’ü kendisini LGB olarak görürken %1’i “başka bir şey” olarak görürken, %5.3’ü ise “bilmediği için yanıt veremeyeceğini” söylüyor.

Tüm yaş grupları arasında, kadınların erkeklerden daha yüksek kuirlik oranlarına sahip olduğu (%4.7’ye %3.7) grup ta yine 16-24 yaş arası. 

Tüm verilere erkeklerin %2.3’ü, kadınların ise %1.8’i kendisini LGB olarak görüyor. Şehir bazlı incelemede ise LGB oranının en yüksek olduğu şehir olarak Londra %2.6 ile göze çarpıyor. 

Birleşik Krallık bünyesinde bulunan ve evlilik eşitliğinin olmadığı Kuzey İrlanda’da da %1.2’lik bir kitle kendisini LGB olarak tanımlıyor.

Stonewall kampanya müdürü Paul Twocock, The Guardian’a konu hakkında yaptığı açıklamalarda aşağıdaki ifadelere yer verdi.

“Lezbiyen, gay ve biseksüellerin sadece yarısının (%46) ailelerine ve çevrelerine karşı gerçek kimliklerinden bahsedebildiklerini biliyoruz. Her beş LGB bireyden biri, iş yerinde kimliğini sakladığını belirtiyor.”

“2021’de gerçekleşecek nüfus sayımında hükümetin cinsel yönelim sorularına yer verecek olması iyi bir gelişme. Bu sayede Birleşik Krallık’taki LGBT nüfusu hakkında daha isabetli bir fikir edinebileceğiz.”

Sunderland Pride Group adlı LGBT organizasyonunun başkanı Chris Ramsay de konu hakkında demeç veren bir başka isim oldu. 

“Bir çok insan açılmaya korkuyor. Bazıları arkadaşlarından bazıları ailesinden çekiniyor. Bir çok insan daha rahat bir hayat sürebilmek ve bu konuda stresten uzak yaşamak için Leeds veya Manchester’a taşınmayı tercih ediyor.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin