fbpx   .  

Biseksüel Erkekler Kalp Rahatsızlıklarına Daha Yatkın!

Yeni yapılan bir çalışmaya göre erkeklerde biseksüellik ile kalp rahatsızlıkları arasında korelasyon saptandı.

‘Erkeklerde Cinsel Yönelim ve Kardiyovasküler Hastalıklar’ başlıklı çalışma, LGBT Health dergisinde geçtiğimiz ayın başında yayınlandı.

Yaşları 20 ile 59 arasında değişen 7,731 erkekten toplanan bilgileri inceleyen ekip, kişileri cinsel yönelimlerine göre dört gruba ayırdı.

 

Çalışma, farklı cinsel yönelimlere sahip erkeklerin kalp rahatsızlıklarına olan eğilimlerine bakarak, bu iki bilgi arasındaki ilişkiye bakıyor.

Cinsel kimlik ve kalp rahatsızlıklarının teşhisi arasında direkt bir bağlantı tespit edilememiş osla da, biseksüel erkeklerin heteroseksüel erkeklere kıyasla mental rahatsızlıklar, obezite ve yüksek kan basıncına daha yatkın olduğu gözlendi.

Yetkili isimlerden Billy Caceres: “Çalışmalarımız gösteriyor ki, biseksüel erkeklerin kalp rahatsızlıklarına olan yatkınlığı daha ciddi şekilde ele alınmalı ve tedbir teknikleri geliştirilmeli.”

“Sağlık görevlileri cinsel azınlıklar hakkında farkındalık sahibi olmalı ve biseksüel erkeklerin mental rahatsızlıklar ve kalp rahatsızlıkları için düzenli kontrolden geçtiğinden emin olmalı.”

Azınlık olmanın verdiği stresin özellikle kronik stres, riskli davranışlar, zayıf mental sağlık, alkol-tütün-uyuşturucu kullanımında artışa zemin hazırladığı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.