fbpx   .  

Biseksüel Olduğunu Karısından Gizleyen Adama Ceza!

İspanya’nın Valencia kentinde yaşanan şok edici bir dava, aslında birden fazla cinsiyete ilgi duyan insanların “gerçekten sadece gay” olduğu fikrini pekiştirdi. Daha da kötüsü, bu son biseksüellik davası İspanyol avukat ve aktivistin eski karısına ödeme yapmasıyla sonuçlandı. – gerçekten saçma.

Javier Vilalta, on yıl önce dostane bir şekilde boşandığı eski karısının kendisine dava açtığını öğrenince şaşırdığını söyledi. Davaya göre kadın “gerçek cinsel durumunu” ondan sakladığı için ona dava açmıştı.

 

Üç aylık bir davanın ardından mahkeme, Vilalta’ya eşcinselliğini “kasten sakladığı” için evli oldukları her yıl için ağır bir miktar ödemesine karar verdi. Ama açık konuşalım, kendisi eşcinsel değil. 2020’de bırakın bir hakim olarak biseksüelliği silen bir karar vermeyi, biseksüellik kavramını hâlâ anlamayan insanlar olması ne kadar üzücü ve talihsiz bir durum.

Vilalta bu biseksüellik davası hakkında,

“Duruşma utanç vericiydi ve ceza yüze bir tokattı. Ancak dava ve cezanın ötesinde, 16 ila 34 yaşları arasında ilişki yaşadığım bir kişiden bahsettiğimizi hatırlamalıyız. … Evlendiğimde heteroseksüeldim, bunun çok açık olmasını istiyorum. Öyle hissediyordum. Boşanmamın bir sonucu olarak kişiliğim hakkında şüphelerim vardı ve bir terapistle biseksüel olduğumu keşfettim. Bunu 2016’da da eski karıma söyledim.”

Vilalta’nın karısına geçen yıl arkadaşları tarafından eski kocasının muhtemelen her zaman eşcinsel olduğu söylendi ve bu da onu dava açmaya itti. Gerçek cinselliğini bilseydi onunla asla evlenmeyeceğini iddia ediyor ve bunun için “ekonomik ve manevi zararlar” için 10.000 euro tazminat talep ediyor.

Vilalta’nın kendisinin de kabul ettiği  gibi böyle bir kararın potansiyel caydırıcı etkisi, geçmişte görünüşte heteroseksüel bir ilişki içindeyseler, daha fazla insanın ‘açılmaktan’ korkmasıdır.

Ancak Vilalta haklı: Hiç kimse cinsel geçmişini veya kimliğini bir partner de dahil olmak üzere kimseye açıklama yükümlülüğüne sahip değildir ve böyle bir zorunluluğun yasada yer alması gülünç derecede aptalca. Dahası, birçok insan için – özellikle kuir insanlar – için cinsel kimlik, bu biseksüel dava örneğinde olduğu gibi, zaman içinde gelişen bir durumdur.

Ancak, cesaretimizi çok kaybetmemek için, İspanyol aktivist karara ve tazminata itiraz etmeye karar verdiği için Vilalta’nın davası – ve bunun sonucunda ortaya çıkan biseksüellik karşıtlığı- henüz tam olarak bitmedi. Vilalta, bunun “bir daha kimsenin başına gelmemesini” sağlamak istediğini de söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.