fbpx   .  

Biyolojik Olarak Trans Olduğunu Bilmediğiniz 18 Hayvan

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, hayvanlar alemindeki cinsiyet çeşitliliği, “biyolojik cinsiyet” çizgilerini bulanıklaştırıyor.

CLOWNFISH

Tüm palyaço balıklarının erkek olarak, kadın egemen hiyerarşik bir topluluk içinde doğduğu biliniyor, fakat ihtiyaç duyulduğunda, palyaço balıkları sıralı hermafroditizm olarak bilinen bir süreçle cinsiyet değiştirerek dişi olurlar.

SANDPIPER RUFF 

Bu adı duyulmamış kuş türü, iki değil dört farklı cinsiyete sahip olmasıyla biliniyor – ayrıntılı kur yapma ve çiftleşme yapılarının yarattığı bir evrim. Bu cinsiyetlerden biri, bu davranışı yaratan sadece 100 genden oluşan bir dizi sayesinde diğer dişilerin arasına karışan bir “dişi taklitçidir” bu tür, bilim insanlarının 30 yıl boyunca üzerinde çalıştığı bir fenomen.

 

KIRLANGIÇKUYRUK KELEBEĞİ

Birkaç farklı kelebek türü çift cinsiyetli davranışlar sergiler, ancak kırlangıçkuyruk bunu en göz alıcı şekilde yapar. Bazı dişi kırlangıçkuyruklar, ekosistemindeki daha zehirli kelebeklerden ayırt edilememesini sağlayan bir kanat deseni savunma mekanizmasına sahiptir. Bu ustaca kamuflajdan “doublesex” geni sorumludur – özetle transfeminen kod değiştirme deneyimi.

DENİZ ATI

Artık çoğu insan denizatlarının ebeveynlik rollerini değiştirmeleriyle ünlü olduğunu biliyor. Bu sualtı babaları bebeklerini plasenta ile tamamlanmış rahim benzeri bir kesede kuluçkaya yatırırlar. Bu yüzden bazı hamile transmaskülenler kendilerine “denizatı babaları” diyor.

ÇATALLI SIRTLAN

Çatallı sırtlanlar “penis benzeri bir kanal aracılığıyla çiftleşen, idrar yapan ve doğum yapabilen tek dişi memelidir. Dişilerin ereksiyon olması bile mümkündür.” Büyük, geri çekilebilir bir klitorise ve testis benzeri labiaya sahip olan bu dişi uzantılar aslında erkeklerden daha büyüktür.

TAZMANYA KERTENKELESİ

Yeni keşfedilen araştırmada, bu Tazmanya kertenkelelerinin bir kısmının iklime dayalı bir adaptasyonla dişiden erkeğe cinsiyet değiştirdiği tespit edildi. Daha soğuk iklimlerde ve daha düşük rakımlarda yaşayanlar bu yarı-geçişi sergilemişlerdir çünkü dişiler daha sıcak iklimleri tercih etmektedir.

AVUSTRALYA ORMAN EJDERİ

Kertenkelelerden bahsetmişken, bu Avustralya orman ejderi tranimal krallığa yeni katılan bir tür. Bazı dişilerin yumurtalık dokusu kayboldu, yumurta üretmeyi bıraktılar ve daha sonra tam testisler de dahil olmak üzere erkek özellikleri geliştirmeye başladılar – bu da onu doğumdan sonra cinsiyet değiştiren dünyanın ilk sürüngeni yapıyor. 

KOMODO EJDERHASI

Cinsel genetiğin dişilere “X”, erkeklere ise “XY” kromozomu atfettiği yerde, Komodo bunun tam tersidir. Bu Endonezya ejderhaları aynı zamanda partenogenez adı verilen nadir bir eşeysiz üreme yöntemi olan kusursuz gebe kalma yeteneğine de sahiptir.

DENİZANASI

Üreme ihtiyacı dışında, ünlü denizanası cinsiyet ilgisizliği ile ünlüdür. Bazı denizanaları aynı anda hem erkek hem de dişi olabilirken, diğerleri üremek için cinsiyet değiştirerek sıralı hermafroditizm sergiler. Bazıları “aseksüeldir” ve çiftleşmeden de üreme döngüsü oluşturabilir.

DENİZ YILDIZI

Denizyıldızları cinselliğe olduğu kadar cinsiyete de ilgisizdir. Çiftleşirken, potansiyel eşlerini göremez ya da tespit edemezler: sadece “çiftleşme kollarını” ayrım gözetmeksizin uzatırlar. Açıkçası denizyıldızları, aynı cinsiyetten çiftleşme davranışlarının doğal olarak gerçekleştiği 1500’den fazla türden sadece biridir, ancak bazı denizyıldızı türleri ikiye bölünme ve tamamen farklı cinsiyette iki yavru üretme yetenekleriyle ekstra kuir puanları toplar. 

İSTİRİDYE

Anlamış olabileceğiniz gibi deniz, dünyadaki cinsel çeşitliliğin çoğuna ev sahipliği yapar ve istiridye her zaman o kız olmuştur. Tipik bir erkek istiridye yumurtlama mevsimini sayılamayacak kadar çok sperm salgılayarak geçirir – on milyarlarca sperm. (Bir araştırmacı “gezegendeki en doğurgan tür” olduklarını öne sürmüştür.) Yumurtlamadan sonra, cinsiyetleri radikal bir şekilde yumurta yapımına dönüşür, ancak kimse nedenini gerçekten bilmiyor.

KARADENİZ LEVREĞİ

Karadeniz levreği protogin hermafrodittir, evrimsel olarak hayatta kalmalarının bir parçası olarak sürüler halinde cinsiyet değiştirirler. Araştırmacılar bir levrek popülasyonunda erkek levreklerin %30 kadarının sayıları eşitlemek için cinsiyet değiştirdiğini gözlemlemişlerdir. Çiftleşmede “arz ve talep” teorisi olsa da, bunun biyolojik nedeni hala bilinmemektedir.

SÜMÜKLÜ BÖCEK

Tüm gastropodlar gibi, bu şık küçük sümüklü böcekler de interseks benzeri bir hermafroditizme sahiptir, aynı anda hem erkek hem de dişidir. Nadiren de olsa, bazı sümüklü böceklerin kendilerini hamile bırakabildikleri de kanıtlanmıştır. Çokluk içermek hakkında konuşun!

BATAKLIK KIRLANGICI

Tıpkı kızılkanat gibi bataklık kırlangıcı da “dişi taklidi” yapan tek yırtıcı kuştur. Bu türün erkeklerinin birbirlerine şiddetle saldırdıkları bilinmektedir, bu nedenle erkek nüfusunun %40 kadarı “çapraz giyinerek” huzur bulmak için dişilerin kahverengi tüylerini ve beyaz gözlerini geliştirir.

YEŞİL BAL SÜRÜNGENİ

Yeşil bal sürüngeni tranimal krallığa yeni katılan bir diğer türdür. Tavuklar, papağanlar ve kardinallerle birlikte, balköpüğü de bilateral jinandromorfizm olarak bilinen biyolojik bir özelliğe sahip olabilir. Bu, eğer kuşu kesip açarsanız, içinde “yarı erkek, yarı dişi” olarak ortadan ikiye bölünmüş hem testisleri hem de yumurtalıkları bulacağınız anlamına gelir. 

MANDARİN ÖRDEĞİ

Nadiren de olsa Mandarin ördekleri, dişilerin tek yumurtalıklarında bir tür arıza olması durumunda erkeğe dönüştüğü birkaç kuş türünden biridir. Bu adaptasyon, kuşun erkekleşmiş tüyler ve cinsiyet özellikleri geliştirmesine yol açar. İstisnai bir vakada, bir FTM kuşu erkek partneriyle birlikte iki yavruya başarıyla babalık yapmıştır. 

KAMÇI KUYRUKLU KERTENKELE

Türünün tek örneği olan bu sürüngen türü, gezegende %100 dişi nüfusa sahip tek kertenkele türü olmasıyla biliniyor ve bu da onları feminist aseksüel ikonlar haline getiriyor. Partenogenez süreci sayesinde kamçı kuyruklu kertenkeleler yumurtlamak için kendilerini klonluyorlar – ama işin en tuhaf kısmı bu bile değil. Hiçbir biyolojik teşvik olmamasına rağmen, tamamen dişi olan popülasyon yine de seks ve çiftleşme davranışlarında bulunuyor. 

TROPİKAL SALYANGOZ

Bu özel tropikal salyangoz türü, biyolojik bir gizem olarak kalan sıralı hermafroditizmi hayata geçirmenin çok benzersiz bir yoluna sahiptir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, bu salyangozların sadece birbirlerine dokunarak cinsiyet değiştirebildikleri bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.