Bosna’nın İlk Onur Yürüyüşü’nü Koruyan 1000 Polis, Homofobik Müslümanlara Göz Açtırmadı!

 Bosna’nın İlk Onur Yürüyüşü’nü Koruyan 1000 Polis, Homofobik Müslümanlara Göz Açtırmadı!
Digiqole ad

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen ilk LGBT Onur Yürüyüşü’nde binlerce kişi keskin nişancı birliklerin de yer aldığı olağanüstü güvenlik önlemleri eşliğinde yürüdü. Bazı muhafazakar Müslüman gruplar eş zamanlı Onur Yürüyüşü karşıtı yürüyüş düzenledi.

LGBT’lere karşı seslerin sıklıkla yükseldiği ülkede Saraybosna Onur Yürüyüşü’nün güvenliğini sağlamak için binden fazla polis hazır bulundu. İnternet ortamında yürüyüş karşıtı nefret söylemlerinin yarattığı endişeye rağmen yürüyüş barışçıl bir şekilde sona erdi.

Bosna, Balkan ülkeleri arasında onur yürüyüşünün düzenlendiği son ülke oldu. Bu yılki yürüyüş Bosna için bir ilk ve Avrupa Birliği’ne girmek için adımlar atan ülke için azınlık haklarına hoşgörü testi olarak görüldü.

Avrupa Birliği diplomatları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Bosna Büyükelçisi de LGBT’leri desteklemek için yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşü düzenleyenlerden Branko Culibrk, “Biz LGBT’ler, varlığımız, kimliğimiz ve aşkımız için her gün mücadele ediyoruz.” Dedi.

Azınlık gruplarına karşı ayrımcılığın yasak olduğu Bosna’da kurumların etkisizliğinin homofobik grupların şiddetini beslediği belirtiliyor. Balkan ülkelerinde ayrımcılık ve homofobi, dini liderler ve sağ görüşlü siyasi partiler tarafından sıklıkla körükleniyor.

Bosna’daki bütün dini toplulukların liderleri ise Onur Yürüyüşü’nü kınadı ancak takipçilerine şiddete başvurmama çağrısı yaptı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

165 Paylaşımlar
Paylaş164
Tweetle
Paylaş
Pin1