Brezilya’daki 33 Metrelik Vulva Heykeli Olay Yarattı!

 Brezilya’daki 33 Metrelik Vulva Heykeli Olay Yarattı!
Digiqole ad

Brezilya’da bir yamaçta 33 metrelik betonarme bir vulva kuruldu ve bu, ülkenin LGBTİ+ karşıtı başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri arasında büyük bir üzüntüye neden oldu.

“Diva”, eserin “fallosentrik ve antroposentrik batı toplumumuzda doğa ve kültür arasındaki ilişkiyi sorgulamak” ve “toplumsal cinsiyetin sorunsallaştırılması” üzerine tartışmalara neden olduğunu söyleyen sanatçı Juliana Notari tarafından yaratılan bir heykel.

Yine 16 metre genişliğinde ve altı metre derinliğinde olan parlak kırmızı vulva heykelinin Brezilya’nın Pernambuco eyaletindeki bir yamaçta elle inşa edilmesi 20 işçinin 1 ayını aldı.

Notari, Bolsonaro’nun başkanlığına açıkça selam vererek Facebook’ta şunları yazdı: “Şu anda bu sorunlar giderek daha acil hale geldi.”

“Sonuçta, bu gezegende ve daha eşit ve az feci bir toplumda daha uzun yaşamamıza izin verecek olan, insanlar arasındaki ilişkimizin bakış açısını değiştirmektir.”

Ancak sanat eseri, muhafazakar Bolsonaro destekçilerinin huzurunu bozdu ve Notari, Facebook gönderisinde büyük miktarda tacize maruz kaldı.

Ancak diğerleri Notari’nin çalışmasını savundu, Pernambuco yönetmeni Kleber Mendonça Filho, “Bolsonaro yıllarında” esere gelen sağcı tepkinin “bir ayna, bir başarı” olduğunu söyledi.

Bolsonaro, Brezilya’daki LGBTİ+ları bir zamanlar popülistlerin son on yılda göçmenlere yönelttiği türden iğneleyici sözlerle ayrıştıran, kendisini “gururlu bir homofobik” olarak tanımlayan biri.

2019’da Brezilya, translar için en ölümcül ülke oldu ve bazı bilgiler, 200 milyonluk ülkede neredeyse her gün bir transın öldüğünü öne sürüyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Paylaşımlar
Paylaş18
Tweetle
Paylaş
Pin