fbpx   .  

Britanya’nın LGBTİ+ Müslüman Tarihi, Çığır Açan Bir Sergide Ele Alınıyor

Birleşik Krallık’ın ilk LGBTİ+ müzesindeki kuir Müslüman eserlerden oluşan bir koleksiyon, hikayeyi değiştirmeyi ümit ediyor.

Temmuz ayında Queer Britain, açılış gösterisi We Are Queer Britain ile Londra’da açıldı.

Dünyanın en uzun soluklu LGBTİ+ Müslüman örgütü Imaan’ın eserleri de dahil olmak üzere, toplumun dört bir yanından sanat, aktivist ve tarihin güçlü ve geniş bir koleksiyonu sergileniyor.

 

Sergide üç parça yer alıyor: gökkuşağı takkesi, Güney Asya kamuflajlı şalvar ve Filistin kefiyesi. Her üç parça da 2005 yılında Londra Onur Yürüyüşü’nde Imaan üyeleri tarafından giyildi.

Fikrin ortaya çıkışından Queer Britain’da serginin açılışına kadar geçen süreç nasıldı?

Faizan: Imaan’ı 1999’da kurduk ve ben de gönüllü, başkan, iletişim sorumlusu vb. görevlerde bulundum. Bir gün aklıma 20. yıldönümümüzün yaklaşmakta olduğu geldi ve ne kadar yol kat ettiğimize bakmak mantıklı geldi. Üyelerimizin hepsinin dolaplarında, bodrumlarında ve tavan aralarında 20 yılı aşkın süredir kuir Müslüman örgütlenmesine ait eserler vardı ve bu şekilde başladı.

Başlangıçta Bishopsgate Enstitüsü ile konuştuk, çünkü orada bir kuir arşivi var ve bu sayede Barbican’daki ‘Out and About’ sezonunun bir parçası olarak küçük bir sergimiz oldu. Konuşulacak çok fazla şey olduğunu fark ettim. Beni gerçekten harekete geçiren şeylerden biri de kuir Müslüman bir topluluk olarak Britanya’da bir tarihimiz olduğunu bilmememiz.

Yirmi yıl önce durumumuz bazı açılardan şu anda açılmakta olan insanlardan tamamen farklıydı. Zorunlu olarak gizliydik, kendimizi hiç tanıtmıyorduk ve kamuya açık olmaya hevesli çok fazla insan yoktu. Sosyal medya olmadan hayatlarımız, geçmişimiz, neler yaşadığımız ve ne gibi zorluklarla karşılaştığımız hakkında konuşmak için çok daha az fırsat vardı. En başta Imaan’a katılmamın tek nedeni diğer insanlara yardım etmekti. 

Son 17 yılda kuir Müslüman görünürlüğünde, özellikle de LGBTİ+ topluluğu içinde nasıl bir değişim fark ettiniz?

Evet, farkettim ve bu gerçekten dramatikti. Organizasyonu ilk başlattığımızda insanlar gerçekten çok korkmuşlardı. 2000’lerde düzenlediğimiz ilk büyük konferansı hatırlıyorum, çok gizliydik. Etkinliğe çevik kuvvet polisi gönderdiler çünkü şiddet içeren tehditler alıyorduk, insanlar pencereden tuğla atacaklarını söylüyorlardı. Bizim için çok tehlikeliydi ve çok azımız görünür olmak istiyordu. Bu durum iki şey sayesinde değişti: birincisi, kuir Müslüman sığınmacıların sayısındaki artış, ikincisi ise sosyal medya.

Aslında bu gerçekten ilginç çünkü sığınmacılar Onur Yürüyüşü’nde en önde gördüğünüz insanlar olacak. Yani iki taraf var; sessiz ve güvende olmak isteyen Britanya doğumlu insanlar ve bir de cinsiyetleri ve cinsellikleri nedeniyle baskıdan çaresizce kaçan ve herkesin açıkça eşcinsel olduklarını görmesini isteyen insanlar. 

Ve sonra sosyal medya her şeyi tamamen değiştirdi. Her şey yeniden gelişiyor, giderek daha açık hale geliyor ki bu harika bir şey.

Queer Britain’daki sergi nasıl hazırlandı?

Barbican’daki sergiden sonra ne yaptığımızı gördüm ve daha detaylı bir sergi yapabileceğimizden emin oldum. Gerçekten istemediğim şey, ‘işte bir Müslüman parçası ve işte başka bir parça’ gibi kıyafetleri etiketlemekti, bu yüzden küratör Dawn Hoskin ile oturdum ve Queer Britain’daki bu yeni serginin bir parçası olan üç kıyafet hakkında iki saat sohbet ettik.

Neden 2005 Onur Yürüyüşü’nü merkeze aldınız?

2005’te Britanya’daki siyasi ortamın nasıl olduğu hakkında çok konuştuk. Bu 11 Eylül’den birkaç yıl sonraydı – ondan önce Müslümanlar pek gündemde değildi. Sadece beyaz insanlar ve beyaz olmayan insanlar vardı. Bu ülkedeki iki büyük demografik yapı esasen bunlardı. Gazetelerin bizden bahsetme şekli, televizyonda temsil edilme şeklimiz hiçbir nüansa sahip değildi. Sonra 11 Eylül olduğunda, İslamofobi var olmayan bir kelime olmaktan çıkıp tavan yaptı. kuir Müslümanlar polis tarafından durduruluyor ve önyargılarla karşılaşıyorlardı. Sadece heteroseksüel topluluklarda değil, kulüpler ve barlar gibi eşcinsel ortamlarda ve hatta Onur Yürüyüşlerinde bile.

Sergi bununla nasıl başa çıkıyor?

Sergiyi görmeye gittiğinizde, 2005 yılında Londra Onur Yürüyüşü’nde yaşananları taklit eden bir ses düzeni var. Yürüyüşe katılan diğer insanların, Müslüman olmayanların, ‘Teröristlerin yürüyüş yapmasına izin verildiğini bilmiyordum’ dediklerini hatırlıyorum. Tüm bu sergi, tüm Müslümanların kimliklerini basında gösterilenlerden, hepimiz için ezici hale gelen önyargılardan geri aldıkları ve bunu tersine çevirdikleri bir dönemle ilgili. 

Serginiz için gökkuşağı başörtüsünü nasıl seçtiniz?

Bu sergide üç kıyafet var. Biri gökkuşağı kimar başörtüsü, diğeri Güney Asya kamuflaj şalvarı ve sonuncusu da Filistin kefiyesi. Kıyafetlerden ikisini, şalvar ve gökkuşağı başörtüsünü annem yaptı, dolayısıyla içinde biraz kişisel tarih var. Gökkuşağı başörtüsünü ilk kez herhangi bir yerde gören biri vardı. Benim fikrim kuirMüslüman kimliğini çok hızlı ve çok kolay bir şekilde yakalamaktı, böylece insanlar burada neler olup bittiğini görebileceklerdi. Bir başörtüsünün üzerine gökkuşağı bayrağı koyun ve bingo, biz varız. Bunları 2005 Onur Yürüyüşü’nde giydik ve ardından Imaan Trafalgar Meydanı’nda konuşmaya davet edildi. 

Ben de bu konuşmayı yaptım ve kalabalıktan gerçekten olumlu tepkiler aldım. Bugün bile arkadaşlarım ‘Evet, seni ilk kez orada hatırladım ve kuir Müslümanları ilk kez orada duydum’ diyorlar. Yani tarihi ve siyasi Britanya perspektifinden bakıldığında bu gerçekten çok önemli. LGBTİ+ Müslüman topluluğu olarak toplumumuza, karşı karşıya olduğunuz bu zorlukta hiçbir şekilde yalnız olmadığınızı söylemek gerçekten çok önemli. Bizden bir sürü var ve gerçekten uzun zamandır buralardayız.

Peki ya diğer iki kıyafet ve daha fazlasını içerecek şekilde genişletilebilecek bir alan var mı?

Google’da bizi 2005 yılındaki Pride’da aratırsanız, bu üç kıyafeti bir arada görürsünüz. Bu sergi, 2005 Pride’ının ve o dönemin ne kadar büyük bir an olduğunun bir zaman kapsülü. 

Genişleme açısından, Queer Britain çok büyük değil, bu yüzden yer kısıtlamaları var. Ancak elimizde tonlarca malzeme var: yıllar boyunca düzenlenen çeşitli konferansların programları, el ilanları, bez çantalar, tişörtler, evet, kesinlikle daha büyük bir sergi için uygun olabilecek her türlü şey. Bu, gelecekte sadece elimizdeki malzemelerle değil, aynı zamanda bu grubun bir parçası olmayan kuir Müslümanlardan, kuir Müslümanlar olarak kendileri için önemli olan parçaları veya kişisel eşyaları göndermelerini isteyerek geliştirmeyi umduğum bir şey. Örneğin ilk gay kulüplerinde giydikleri kıyafet olabilir. Dışarıda pek çok harika hikaye var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.