fbpx   .  

LGBTİ+ Filmlerinde İzlediğimiz En İyi 8 Ebeveyn

İşte ebeveynler eşcinsel çocuklarına böyle davranmalı.

Eşcinsel olduğunuzda, tek istediğiniz sizi anlayan biri olmasıdır. Bazı insanlar için bu kişi bir ebeveyn olabilir ve eğer öyleyse, o ebeveyn hayatınızı değiştirebilir. İster destek, ister sevgi, ister tavsiye sunsun, çocuklarının kuir olmasına iyi tepki veren ebeveynler hayatları değiştirebilir ve değiştiriyor da. Ellerinden gelenin en iyisini yapan ebeveynlerin şerefine, işte ebeveynlerin kuir çocukları onlarla konuştuğunda doğru şeyi söylediği filmlerden yedi sahne.

 

Hunter, ‘Blockers’

 

Blockers çoğunlukla vahşi bir gençlik seks komedisi, ancak ciddileştiğinde gerçekten dokunaklı. Ike Barinholtz, lezbiyen olduğunu bildiği lise son sınıf öğrencisi Sam’in babası Hunter’ı canlandırıyor. Film boyunca onun balo gecesi bir erkekle seks yapmasını engellemeye çalışıyor. Sonunda Sam ona açıldığında, çoğunlukla ortalıkta olmayan bir baba olarak yaptığı en iyi şeyi yapıyor ve onu dinleyip destekliyor.

Bay Perlman, ‘Call Me By Your Name’

Call Me by Your Name’in en iyi sahnelerinden biri sonlara doğru Elio (Timothée Chalamet) ve babası (Michael Stuhlbarg tarafından canlandırılan) arasında geçen sahnedir.

Oliver gittikten sonra, Elio’nun babası oğlunun acı çektiğini anlar ve ona elini uzatır. “Bak, çok güzel bir arkadaşlığınız vardı, belki de arkadaşlıktan öte bir şeydi ve seni kıskanıyorum” diyor. “Sadece şunu unutma: Ben buradayım. Şu anda hiçbir şey hissetmek istemiyor olabilirsin – belki de hiçbir şey hissetmek istemedin ve belki de benimle bu konular hakkında konuşmak istemeyeceksin. Ama bir şeyler hissedin, belli ki hissetmişsiniz.”

Troy, ‘Cowboys’

Trans çocukların deneyimlerini Anna Kerrigan’ın 2021 yapımı Kovboylar filmi kadar doğru anlatan çok az film var. Filmde Steve Zahn, trans aktör Sasha Knight tarafından canlandırılan trans bir çocuğun babası rolünde. Oğlu Joe babasına açıldığında, babasının bazı şeyleri açıklaması gerekiyor ama sonunda babası bunu anlıyor ve oğlunun gerçekte olduğu kişi olmasına yardımcı oluyor.

Evelyn, ‘Everything Everywhere All At Once’

Michelle Yeoh’un canlandırdığı Evelyn karakteri, Everything Everywhere All At Once’ın büyük bölümünde çoklu evrenler arasında seyahat ederek Jobu Tupaki adında, aslında kızı Joy (Stephanie Hsu) olan, çok güçlü bir süper kötüyü durdurmaya çalışıyor. Film boyunca Evelyn, Joy’un eşcinsel olduğunu kabul etmek ve kızının kız arkadaşını kendi babasıyla tanıştırmak için mücadele ediyor.  Film hakkında çok fazla spoiler vermek istemiyoruz ama anne ve kızı arasında sizi ağlatacak harika sahneler var.

Judy, ‘Kissing Jessica Stein’

2001 yapımı bu bağımsız klasikte, Jessica (Jennifer Westfeldt) annesi Judy’ye (Tovah Feldshuh) açılacağı için gergindir ve filmin bir noktasında ona sonsuza kadar yalnız kalacağını düşündüğünü söyler. Annesi de ona çocukluğuyla ilgili bir hikaye anlatarak karşılık verir. Jessica çocukken, rol arkadaşı yeterince iyi olmadığı için bir oyunu bırakmıştır. Ama annesi, eğer devam etseydi, mükemmel olmasa bile harika olabileceğini düşünüyor. Sonra annesi ekliyor: “Jessie, bence… bence o çok iyi bir kız” diyerek kızının bir kadınla çıktığını bildiğini ve bunu onayladığını belirtiyor.

Emily, ‘Love, Simon’

2018’in romantik komedisi Love, Simon’da Simon (Nick Robinson) ile ikonik Jennifer Garner’ın canlandırdığı annesi arasındaki bu göz yaşartıcı sahneyi ilk izlediğimizde hepimiz bir nefes aldık.

“Bunu duymanı istiyorum: Sen hâlâ sensin, Simon,” diyor ona. “Sen hâlâ benim dalga geçmeyi sevdiğim ve babanın hemen her konuda güvendiği aynı oğulsun. Ve sen de, berbat olsa bile kız kardeşine her zaman yemeklerinden dolayı iltifat eden aynı kardeşsin. Artık nefes alabilirsin Simon. Çok uzun zamandır olmadığın kadar kendin olabileceksin.”

Tüm annelerimizin böyle tepki vermesini isterdik.

Juan, ‘Moonlight’

Oscar ödüllü 2016 yapımı filmin bu dokunaklı sahnesinde, genç Chiron (Alex Hibbert) baba figürü Juan’a (Mahershala Ali) “F*ggot nedir?” diye sorarak kim olduğu ve kim olabileceği hakkında bir tartışma başlatıyor. Chiron kendisinin de bir ibne olup olmadığını sorduğunda Juan, “Hayır, eşcinsel olabilirsin ama kimsenin sana ibne demesine izin verme” diye cevap verir.

“Şu anda bilmene gerek yok, henüz değil” diye ekliyor daha sonra. Bu zor konuşma ustalıkla ele alınmış.

Seline, ‘Anything’s Possible’

Billy Porter’ın genç bir trans kızı konu alan ilk yönetmenlik denemesi romantik komedisini (şu anda Amazon Prime Video’da yayınlanıyor) çok sevdik ve filmdeki en sevdiğimiz an Kelsa (Eva Reign) ve annesi (Renée Elise Goldsberry) arasındaki an. Kelsa kendini kötü hissetmektedir, sanki trans olmak hayatındaki her şeyin alt üst olmasına neden oluyormuş gibi. Annesine, babasının onları terk etmesinin nedeninin trans olması olduğunu bildiğini söylediğinde, annesinin buna hiç tahammülü yoktur.

Kelsa’nın annesi ona “Bu onun seçimi, onun kaybı,” diyor. “Ama ben seni seçiyorum. Seni seçiyorum. O zaman kimdin, şimdi kimsin.”

Kelsa tam da “ortalamalar kanunu” kuralını kullanarak annesinin devam etmesini engellemeye çalışırken, yani ortalama bir anne ve kızın konuşmayacağı hiçbir şey hakkında konuşmamaya karar vermişken, annesi yine oradadır.  

“Ortalamalar kanunu bir safsatadır, gerçek değildir. Bunu istediğin kadar söyleyebilirsin ama sen ortalama değilsin,” diyor kızına. “Sen benim inanılmaz derecede istisnai, güzel kızımsın! Ve seni eşsiz kılan şey sevilmeni zorlaştırmıyor. Sana layık olan herkes için sen dünyada sevilmesi en kolay şeysin. Beni duyuyor musun?”

Bu her trans kızın annesinden duymak isteyeceği bir şey. Bu güçlü sahneyi muhakkak izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.