fbpx   .  

Nijerya’nın ilk Onur Yürüyüşü Etkinliğinden Çarpıcı Fotoğraflar

Nijerya’daki kuir topluluklar için Lagos’taki Onur Yürüyüşü, önyargılar karşısında LGBTİ+ özgürlüğünün kutlandığı büyük bir başarı oldu.

20-26 Haziran tarihleri arasında Nijerya’da ilk kez düzenlenen Pride In Lagos, bir hafta süren kutlamalarla ilham verici görüntülere sahne oldu.

Panel tartışmalarından festival sahnelerine uzanan kutlamalar, voguing performansları ve drag gösterilerinin yer aldığı bir kapanış balosuyla son buldu.

 

LGBTİ+ Nijeryalıların sayısı son yıllarda artmış olsa da, güvenlik endişeleri nedeniyle kapalı kapılar ardında kalma eğilimindeler.

Eşcinsellik Nijerya’da yasadışı olmaya devam etmekte ve ülkenin Eşcinsel Evlilik (Yasak) Yasası hem eşcinsel ilişkileri hem de kamusal sevgiyi kısıtladığı ve 14 yıla kadar hapis cezası öngördüğü için genellikle kabul görmemektedir.

Buna rağmen Lagos’taki tüm Pride kutlamaları sorunsuz geçti; festival programının %40’ından fazlası sanal, geri kalanı ise Lagos’un anakarasının sonundan adalarına kadar fiziksel olarak yayıldı.

Pride In Lagos, kutlamaların amacının “yerli Kuir temsilini geri kazanmaya devam etmek ve Batı Afrika’daki cinsel azınlıklar ve cinsiyet çeşitliliği olan kişiler için daha fazla toplumsal kabul sağlamak” olduğunu söylüyor.

Organizatör Olaide Kayode Timileyin GAY TIMES’a yaptığı açıklamada, “Lagos’taki Onur Yürüyüşü’nün başarısı benim için bir çocuğun doğum sevincine benziyor” dedi.

“Lagoslular olarak, Kuir atalarımızın gurur duyacağından eminim, çünkü bu yılki kapanış balosundaki enerji toplumsal olarak hissedildi ve hepimiz iyileştik, gençleştik ve ulusumuzun sert yasalarına rağmen gerçek Kuir hayatlarımızı yaşamak için güçlendik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.