Brokeback Mountain Yazarı: Filmi Kimse Anlamadı, Keşke Hiç Yazmasaydım!

 Brokeback Mountain Yazarı: Filmi Kimse Anlamadı, Keşke Hiç Yazmasaydım!
Digiqole ad

Oscar ödüllü Brokeback Dağı’na ilham veren kısa öyküyü yazan Annie Proulx, pek çok insan esas noktayı kaçırdığı için hikayeyi yazmamış olmayı dilediğini söyledi.

Ang Lee’nin Brokeback Mountain uyarlaması 2005 yılında piyasaya sürüldüğünde yeni bir çığır açarak En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Orijinal Müzik dalında Akademi Ödüllerini kazandı.

Film, yeni bir kuir sinema çağının başlangıcı olarak kabul edildi, ancak Proulx için “bu sadece güçlüğün, sorunların ve huzursuzluğun nedeni oldu.”

Proulx, Paris Review’e yaptığı açıklamada, “Jack (Jake Gyllenhaal’ın karakteri) öldürüldükten sonra her türden erkek arkadaş ve yeni sevgililer dahil olmak üzere” orijinal öyküsünün düzenli olarak yeniden yazdıklarını söyledi. Bunun “onu çılgına çevirdiğini” söylüyor.

Annie,

“Keşke hikayeyi hiç yazmasaydım. Hikayenin Jack ve Ennis (Heath Ledger) hakkında olmadığını anlayamıyorlar. Homofobi hakkında; sosyal bir durumla ilgili; bir yer ve belirli bir zihniyet ve ahlakla ilgili. Yazdığım hikaye bu değil. Bunlar (sizin) karakterleriniz değil. Karakterler kanunen bana ait.”

Brokeback Mountain yazarı, “aptalların bununla uğraşmasını” önlemek için opera versiyonunu kendisi de yazdı.

Annie Proulx, Charles Wuorinen ile birlikte 2014’te Madrid’de prömiyeri yapılan Brokeback Mountain opera uyarlamasında çalıştı. Gösteri için libretto’yu (kitap) yazdı.

Bu rolü üstlenme kararını tartışırken, “Mutlu sonları seven bu aptallardan birinin gelip onunla uğraşmaya başlayacağını düşündüm. Hikayeyi olduğu gibi tutmak istiyorum. “

Kolektif serotoninimize son bir darbede “Bu güçlü bir hikaye ve ‘herkes sonsuza dek mutlu yaşar’la karıştırılmamalı,’ diye de ekledi.

Jake Gyllenhaal, karakterlerin kime ait olduğu konusunda tam tersi bir görüşe sahip. Filmi “benden daha büyük” olarak adlandırdı ve Today Show’a şöyle dedi:

“Artık bizim değil. Bu dünyanın. “

Karantina sırasında, yazar Gaby Dunn hikayeyi New York’un yıllık LGBT+ film festivali için tamamen trans bir kadroyla yeniden tasarladı.

Film 2018’de Kongre Kütüphanesi Ulusal Film Siciline alındı. Dahil edilmek üzere seçilen filmler, “ülkenin film mirası için kültürel, tarihi ve estetik önemi” nedeniyle gelecek nesiller için korunmaya değer görülüyor.

Film eleştirmeni Steven Paul Davies, Out at the Movies adlı kitabında şunları söyledi:

“Brokeback sayesinde, film finansörleri sadece eşcinsel klişelerine dayanmayan senaryoları desteklemeye devam edecek ve bu kesinlikle bir ilerleme olacak.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin