fbpx   .  

LGBTİ+ Bireyler İçin Dünyanın En İyi 8 Ülkesi

Bugünlerde, LGBTİ+ hakları söz konusu olduğunda dünya karmakarışık gibi görünüyor. Polonya gibi bazı ülkeler tehlikeli bir şekilde geriye gittiler. Bu listede yer alanlar gibi diğerleri, LGBTİ+ vatandaşlarını koruyarak, çeşitliliği kutlayan canlı, yıllık etkinlikleri teşvik eder hale geldi. Peki, LGBTİ+ bireyler için dünyanın en iyi ülkeleri hangileri? Hadi listemize bir göz atın.

İspanya

İspanya, büyük ölçüde Katolik olmasına rağmen, tüm Avrupa’daki en açık ülkelerden biri. Eşcinsel evlilik 2005’ten beri yasal (dünyadaki ilklerden biri), sivil birlikteliklerse 90’lardan beri zaten yasaldı.

 

LGBTİ+ bireylerin deneyimledikleri yasal özgürlüklerin yanı sıra, Barselona ve Madrid’in devasa kuir ortamları da var. Barselona, ​​gözde Sky Bar’ıyla Axel gibi ünlü eşcinsel tatil yerlerine sahip ve sayısız Akdeniz eşcinsel gemi turlarının limanı. Madrid’inse tüm dünyanın en büyüklerinden biri haline gelen MADO (Madrid’in Onur kutlaması) var.

 

Ve anakara sizin için yeterli değilse, Kanarya Adaları İspanyol toprakları ve aynı kanun ve düzenlemelere sahip. Yani tropikal ve ilerici bir kaçış için rakip tanımıyorlar!

Uruguay

Orta ve Güney Amerika’nın çoğu özellikle eşcinsel dostu değil. Bununla birlikte Uruguay, LGBTİ+ eşitliğini ciddiye alıyor ve aktif olarak kendisini sıcak ve heyecan verici bir hedef haline getiriyor. Uruguay, eşcinsel evliliği 2013 yılında yasallaştırdı ve on yıl önce ayrımcılıkla mücadele yasalarını uygulamaya koydu. Kuir bireyler de evlat edinme ve orduda açıkça hizmet etme hakkına sahip. Ayrıca Uruguay’da, transseksüeller için yasal olarak adlarını ve cinsiyetlerini resmi belgelerde değiştirmelerine izin veren korumalar bile var.

Başkent Montevideo, diğer ulusal başkentlere kıyasla küçük olabilir, ancak boyutunun sizi aldatmasına izin vermeyin. Şehir çok sayıda gay bara ve yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmakta. Chains Pub, arkadaşlar arasında popüler bir mekân ve Il Tempo, şehirdeki en önemli LGBTİ+ kulübü olarak kabul ediliyor. Ancak şehrin en iyi yanı, çok misafirperver ve arkadaş canlısı olması, pek çok ziyaretçi ve yerel halk aynı şekilde bir “gay mahallesine” bile ihtiyaç duymadıklarını söylüyor çünkü tüm şehrin bir kabul atmosferi var. Şehir hayatından kaçmanız gerekiyorsa, her zaman bağlarla dolu kırsal alan ve 410 mil uzunluğundaki sahil şeridi önemli bir seçenek.

Yeni Zelanda

Şu anda, Kivi Başbakanı Jacinda Ardern tüm dünya büyülüyor. Mütevazı, arkadaş canlısı ve sadece herkes için barış ve mutluluk istiyor. Ve bu zihniyet Yeni Zelanda’nın tamamında bulunuyor. Ada ulusu (teknik olarak Polinezya’nın bir parçası olarak kabul ediliyor) 2013’te eşcinsel evliliği ve evlat edinmeyi yasallaştırdı, ancak 2004’te sivil birliktelikleri zaten yasallaştırmıştı. Ve 1993’ten beri, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı korumaya sahipler. Yeni Zelanda’nın House of Drag adlı kendi drag yarışma şovu bile var.

En büyük iki şehir olan Auckland ve Wellington, aynı zamanda ülkenin en etkin LGBTİ+ noktaları. Auckland Pride, ülkenin en büyüğü ve şehir, modaya uygun kuir alanlarına ev sahipliği yapmakta. Rahatlamak ve sohbet etmek mi istiyorsunuz? O zaman Eagle Bar tam size göre. Gece boyunca dans etmek mi istiyorsunuz? O zaman gidilecek yer Family Bar. Ve en iyi kısım? İkisi birbirinin karşısında, bu nedenle hafta sonları, çevredeki dükkanlar ve restoranlar da dahil olmak üzere tüm blok bir LGBTİ+ partisine dönüşme eğiliminde.

Queenstown’daki dağ sığınağı da ziyaret etmek için harika bir yer. Destinasyon düğünleri için popüler bir yer olan LGBTİ+ törenlerinin göl kenarında veya bölgedeki ünlü üzüm bağlarından birinde düzenlenmesi yaygın. Ve her kış düzenledikleri yıllık Eşcinsel Kayak Haftası’nı da unutmayın.

Kanada

Amerikan Queer as Folk’un Pittsburgh’da geçmesine rağmen aslında Toronto’da çekildiğini biliyor muydunuz? Gerçek Pittsburgh, şovun tasvir ettiği gibi bir “gay mahallesine’ sahip değil, bu yüzden Toronto’nun ünlü Church Street’ini kullandılar.

Ve Toronto, Kanada’nın tek eşcinsel şehri değil. Vancouver ve Montreal de gelişen LGBTİ+ topluluklarıyla tanınıyor. Vancouver’daki asıl kuir mekanı Davie Village, ancak yakınlardaki Whistler’ın her kış dünyanın her yerinden insanların kayak yapmak, sıcak kakao yudumlamak ve parti yapmak için bir araya geldiği ünlü Pride etkinliğini de düzenlediğini unutmayın. Montreal’de, eşcinsel ortamı yerel halkın “The Village” olarak adlandırdığı basit isimli Gay Village etrafında toplanıyor. Üç büyükşehir de gece hayatı, Pride festivalleri ve kuir tiyatrolar sunuyor. Büyük şehirlerin dışında, ülke bir bütün olarak çok kapsayıcı.

Kanada 1969’da eşcinsel faaliyetleri yasallaştırdı ve evlilik 2005’ten beri yasal. Ottawa gibi daha küçük şehirlerde bile “gay mahalleleri” keşfedecek ve Saskatoon’dan Thunder Bay ve Windsor’a kadar her kasabada Pride kutlamaları bulacaksınız.

Tayland

Asya’daki en misafirperver ülkelerden biri olarak bilinen Tayland, uzun zamandır LGBTİ+ gezginler için favori bir yer olmuştur. Ülke yasal olarak eşcinsel çiftleri tanımasa da Tayland son derece kabul edici. Son yıllarda eşitlik için büyük bir itici güç oldu ve Drag Race Tayland’ın lansmanı ile LGBTİ+ kültürü sadece kabul edilmeye değil, aynı zamanda kutlanmaya da başladı.

Antik tapınakları, mükemmel mutfağı, yemyeşil ormanları ve bozulmamış plajları ile ülke, kapsayıcılıktan çok daha fazlasını sunuyor. Düpedüz muhteşem bir yer.

Fransa

Ah, Fransa. Ülke sadece eşcinsel parıltısıyla dolup taşıyor. Moda. Şarap. Gösterişli mimari. Sofistike müzeler. Ve tabii ki Fransız Rivierası. Çantalarınız toplamak için başka bir nedene ihtiyacınız var mı?

Gezi ve kültürün yanı sıra, ülke aynı zamanda dünyadaki en LGBTİ+ dostu yerlerden biri. Evlilik ve evlat edinme yasal, trans hakları mevcut ve çok sayıda ayrımcılıkla mücadele kanunu yürürlükte. Bunun da ötesinde, Paris gibi büyük şehirlerde LGBTİ+ sinema salonları, kitapçılar, barlar ve kafeler bulunuyor.

Tayvan

Geçen yıl eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasıyla, Tayvan LGBTİ+ gezginler ve göçmenler için popüler bir yer haline geldi. Ülke, dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul edilen güvenlik ve istikrar seviyesiyle zaten biliniyordu. Şimdi, eşcinsellere verilen ilave haklarla daha iyi ne olabilir?

Bunun da ötesinde, yamaçlara yerleştirilmiş gece pazarları, dağın tepesindeki çay tarlaları, efsanevi şehir silueti ve büyüleyici tapınaklar var. Taipei, her yıl Asya’nın dört bir yanından ziyaretçi çeken Tayvan Pride’ına ev sahipliği yapıyor. Kutlama için gelin, ancak The Secret Garden ve Werk gibi yerlerde şehrin çok çeşitli lüks otelleri, füzyon mutfağı ve eşcinsel gece hayatı için kalın!

Hollanda

Sürekli olarak gezegendeki en eşcinsel dostu ülke olarak nitelendirilen Hollanda, itibarını adım adım geri alıyor. 2001’de Hollanda, eşcinsel evliliği ve evlat edinme haklarını yasallaştıran ilk ülke oldu. Ülke ayrıca her yerde transseksüeller için en güçlü korumalara sahip.

Ülkenin başkenti Amsterdam, her yıl düzenlenen Pride kutlamalarına ve birçok kuir kuruluşa ev sahipliği yapıyor. Bunun da ötesinde, Anne Frank Evi ve Van Gogh Müzesi gibi önemli tarihi simge yapıların yanı sıra ağaçlarla çevrili bisiklet yolları, pitoresk katedraller ve geniş park alanları (laleleri ile ünlü Keukenhof gibi) var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.