fbpx   .  

Bu Cadılar Bayramı’nda İzleyebileceğiniz 17 Korkunç LGBTİ+ Filmi

Dengesiz bir deli tarafından takip edilen iki yakışıklı kahramanın olduğu eşcinsel bir romantizm havasında mısınız? Yoksa gaddar bir lezbiyen Fransız korku filmi mi istiyorsunuz? Belki de kendini “Transseksüel, Transilvanya’dan tatlı travesti” olarak tanımlayan ikonik bir kült ve klasik? Bu Cadılar Bayramı’nda bir fare veya A Star Is Born’dan Grammy Ödüllü şarkıcı-söz yazarı Ally Campana-Maine gibi giyinmeyi planlamıyorsanız, LGBTİ+ korku ve gerilim koleksiyonumuza göz atmalısınız.

A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (1985)

Açıkça eşcinsel karakterler içermemesine rağmen, Freddy’s Revenge deri barlar, soyunma odaları ve Freddy’nin mükemmel manikürlü pençelerinin gazabından kaçmaya çalışan terli gömleksiz erkekleri içeren sahnelerle tarihteki en kamp korku filmlerinden biridir; Yayınlandığında karışık eleştiriler almasına rağmen, film bir kült klasik haline geldi ve LGBTİ+ topluluğu için Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmezi oldu.

 

B&B (2017)

Eşcinsel çift Marc ve Fred (Tom Bateman ve Sean Beale) bir hafta sonu kaçamağına çıkarlar. Bir yıl önce pansiyonun dindar sahibi tarafından geri çevrilmiş, ayrımcılık için dava açmış ve davalarını kazanmışlardır, bu yüzden (tuhaf bir nedenle) hiç sahip olmadıkları romantik inzivaya başlamak için geri dönerler. Ancak tatilleri, uğursuz bir yabancının ortaya çıkmasıyla kesintiye uğrar.

 

Bit (2019)

Büyük beğeni toplayan Bit’te, Supergirl’den Nicole Maines, geçişinden sonra yeni bir başlangıç yapmak isteyen ve erkek kardeşi (James Paxton) ile Los Angeles’a taşınan transseksüel bir genç kızı canlandırıyor. Orada, şehrin sokaklarını yırtıcı erkeklerden kurtarmaya çalışan dört kuir feminist vampirden oluşan bir grupla tanışıyor. Son yıllardaki en kapsayıcı LGBTİ+ korkularından biri ve bir transseksüel karakterin zararlı kuir kalıplarına uymadan merkezde yer almasına izin veriyor. Bir kuir feminist vampir filmi seviyorsanız, Bit tam size göre.

The Craft (1996)

Craft, doğaüstü yeteneklere sahip dört dışlanmış genç kızı takip ediyor. Kendi kişisel kazançları için büyücülük peşinde koşarlar ve büyük sonuçlarla karşı karşıya kalırlar, bu da iki ana karakter Rachel (Robin Tunney) ve Nancy (Fairuza Balk) arasında korkunç bir finale yol açar. Film açıkça kuir olmasa da alt tonları var. Grupları, kimlikleriyle uzlaşan bir grup LGBTİ+ genç gibi hissettiriyor. Nancy, tipik müdanasız “açık” karakteriniz, Bonnie (Neve Campbell) sorun çıkarmak istemiyor ve yalnız kalmak istiyor, Rochelle (Rache True) ten rengi için diğer çocuklar tarafından zorbalığa uğruyor ve Rachel henüz kimliğini tam olarak anlamıyor. Filmde, şehrin “güvenli alanı” olarak gördükleri cadı dostu bir bölgesine bile gidiyorlar, hepimizin anlayabileceği bir durum.

The Craft: Legacy (2020)

Zoe Lister-Jones tarafından yönetilen ve uzun zamandır beklenen devam filminde kara büyüyle uğraşan lise öğrencileri – yaptıklarının elbette feci etkileri oluyor. Resmi özet şöyle: “Yeni bir okula başlarken Hannah, Tabby, Lourdes ve Frankie ile arkadaş olur ve hızla onların grubunun dördüncü üyesi olur. Hannah kısa süre sonra dörtlüye bir şekilde büyük güç kattığını öğrenir.” Legacy fazladan yarım saatlik bir ekran süresinden faydalanmış olsa da mitolojisini genişletirken orijinaline başarıyla saygı göstermeyi başaran nadir yeniden başlatmalardan.

Fear Street (2021)

Korku türü, bu yıl Leigh Janiak’ın R. L. Stine’in aynı adlı sevilen gençlik romanlarına dayanan gişe rekorları kıran Fear Street filmlerinin gelmesiyle çok ihtiyaç duyulan bir kuir destek aldı. Netflix’te yayınlanan fantastik yapımda Kiana Madeira ve Olivia Scott Welch, asırlardır memleketleri Shadyside’ı mahveden kadim laneti kırmaya çalışan  lezbiyen aşıklar Deena ve Sam’i canlandırıyor. Dizi, performansları, yazımı ve eğlence değeri nedeniyle geniş çapta eleştirel beğeni toplarken, Madeira ve Welch’in korku türünde ana akım LGBTİ+ temsilinin kötü şöhretli eksikliği nedeniyle eleştirmenler ve izleyiciler tarafından ekstra övgüyle karşılandı.

Hellbent (2004)

Bu yapım, tüm eşcinsel topluluğunu katletme görevinde bir seri katili takip ediyor. İlk olarak 2004 ve 2005 yıllarında gay ve lezbiyen film festivallerinde gösterime girdi ve bir “eşcinsel korku” film dalgasını ateşleyerek itibar kazandı. “Kim yaptı’ hikayesi olan iyi bir korku filmini sevenler, Hellbent’i seveceksiniz. Karakterler ete kemiğe bürünmüş, katil ürkütücü ve gerilim… MUHTEŞEM!

High Tension (2003)

Bu şimdiye kadar gördüğümüz en korkunç ve zekice korku filmlerinden biri olabilir. High Tension, bir hafta sonu kaçamağı için en iyi arkadaşının hiçliğin ortasında bir yer olan evine giden genç bir kadını konu alıyor. Kısa bir süre sonra, bir seri katil gece onları uyandırır, aileyi katleder ve en iyi arkadaşını kaçırır. Ona tamamen aşık olduğu için onları bulmaya çalışır. Dürüst olmak gerekirse izlemesi zor olan bazı sahneler var. Ancak her şey göründüğü gibi değil… Şiddetle tavsiye ederiz.

Jennifer’s Body (2009)

Gişede bir hayal kırıklığı olmasına rağmen, Jennifer’s Body biraz kült bir klasik haline geldi. Filmde Megan Fox, bir succubus tarafından ele geçirilen popüler bir liseli kızı canlandırıyor – erkekleri baştan çıkaran, onları öldüren ve etlerini yiyip bitiren bir iblis. Filmde Jennifer ve Needy (Amanda Seyfried) öpüşüyor, yani aynı cinsiyetten bir an da var ve cinsel gerilimler film boyunca hemen hemen herkese ima ediliyor. Megan Fox The New York Times ile 2009’da yaptığı bir röportajda, Jennifer’ı “yamyam lezbiyen bir amigo” olarak nitelendirerek, karakterinin cinselliğini doğruladı.

Lyle (2014)

Gaby Hoffman, partneri June (Ingrid Jungermann) ve yürümeye başlayan çocukları Lyle ile Brooklyn’deki bir konağa taşınan hamile bir anne olan Leah’ı canlandırıyor. Trajik, açıklanamayan bir kaza, Lyle’ın ölümüyle sonuçlanır, bu da Leah’nın komşularının şeytani bir tarikata karıştığı konusunda paranoya yapmasına neden olur.

The Perfection (2019)

Get Out’un yıldızı Allison Williams, eşi Paloma (Alaina Huffman) ile birlikte bir çello yarışması düzenleyen eski akıl hocası Anton (Steven Weber) ile yeniden bağlantı kurmak için Şanghay’a giden yetenekli ama sorunlu çellist Charlotte olarak korku türüne geri dönüyor. Orada Anton’un bir başka öğrencisi Lizzie (Logan Browning) ile tanışır ve ikisi çabucak arkadaş olurlar. İlişkileri cinsel bir ilişkiye döndükten kısa bir süre sonra Charlotte, Lizzie’ye Çin’in kırsalında eşlik etmeyi kabul eder. Kulağa hoş geliyor değil mi? Hayır, bundan sonrası saf terör. Mideniz hassassa izlemeyin. Eğer değilse, tadını çıkarın!

Pitchfork (2017)

Hunter Killian (Brian Raetz), NYC’deki arkadaşlarının desteğiyle, onaylamayan muhafazakar babasına eşcinsel olarak açılmak için Michigan’a döner. Ekip, mumya sorunları olan, dengesiz, dirgen kullanan bir deli tarafından avlanınca, hızla bir büyüme dramasından tam bir korku filmine dönüşür. Kanlı, şehvetli ve virajlarla dolu.

The Rocky Horror Picture Show (1975)

Bunun bir biyografiye ihtiyacı var mı? İzlemeyenler için The Rocky Horror Picture Show, yıllık bir kongreyi kutlayan muhteşem kostümler içindeki bir grup yabancının yaşadığı bir kalenin yakınında arabası bozulan genç bir çiftin hikayesini anlatıyor. Liderleri Dr. Frank N. Furter (Tim Curry) – kendini “Transseksüel, Transilvanya’dan tatlı bir travesti” olarak tanımlıyor. Filmin dünya çapında büyük bir takipçi kitlesi var, hayranlar genellikle karakterler gibi giyiniyor ve müzikal numaraları yeniden yaratıyor. Yapım, kırk yılı kapsayan sinema tarihinin en uzun süredir devam eden sinema filmi olma onuruna sahip ve genellikle tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Spiral (2019)

Kurtis David Harder’ın yönettiği film, kendileri ve 16 yaşındaki kızları için daha iyi bir çevre aramak için küçük bir kasabaya taşınan eşcinsel bir çifti konu alıyor. Özete göre, kasabada “hiçbir şey göründüğü gibi değil”, “yeni komşularının pitoresk evlerinin ve konuksever yüzlerinin arkasında uğursuz bir şey yatıyor gibi.” Colin Minihan tarafından yazılan filmde ayrıca Ty Wood (Chilling Adventures of Sabrina), Chandra West (NYPD Blue) ve Lochlyn Munroe (Riverdale) rol alıyor.

Stranger By The Lake (2013)

Bu Fransız gerilim filmi, Michel (Christophe Paou) adında bir erkeğe ilgi duyan yaşlı bir erkeği, Franck’i (Pierre Deladonchamps) takip eder. Michel’in başka bir erkeği gölde boğduğunu keşfeder, ancak bunu rapor etmez, hiçbir şey yapmaz, çünkü ondan hoşlanıyordur. Çok fazla ipucu vermeyeceğiz ama bu, Cadılar Bayramı’nda mutlaka izlenmesi gereken karanlık, erotik bir gerilim filmi.

Velvet Buzzsaw (2019)

Velvet Buzzsaw, Akademi Ödülü’ne aday gösterilen aktör Jake Gyllenhaal’ı, ölü bir sanatçının resimleriyle ilgili olarak doğaüstü olaylar deneyimlemeye başlayan kuir züppe bir sanat eleştirmeni olarak ekrana taşıyor. Film, daha önce eleştirmenlerce beğenilen gerilim filmi Nightcrawler’da Gyllenhaal ve Rene Russo ile birlikte çalışan Dan Gilroy tarafından yönetiliyor.

What Keeps You Alive (2018)

Kanada yapımı film What Keeps You Alive, bir yıllık yıldönümlerini kutlamak için ormanda uzak bir kulübeyi ziyaret eden evli çift Jackie (Hannah Emily Anderson) ve Jules’u (Brittany Allen) takip ediyor. Orada Jackie, karısının karanlık ve canice bir geçmişe sahip olduğunu ve şirin bir kuir hafta sonu kaçamağı yapma niyetinin tamamen saf olmadığını keşfeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.