Fransa, Eşcinsel Dönüşüm Terapisini Yasaklamak İçin Bir Adım Daha Attı

 Fransa, Eşcinsel Dönüşüm Terapisini Yasaklamak İçin Bir Adım Daha Attı
Digiqole ad

Fransa, milletvekillerinin oybirliğiyle sözde bilimsel uygulamaya yönelik önerilen bir yasağı desteklemesinin ardından eşcinsel dönüşüm terapisini yasaklamaya bir adım daha yaklaştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi En Marche’ın bir üyesi tarafından öne sürülen yasa tasarısı, Fransız LGBTİ+ dergisi Têtu’ya göre, parti, dönüşüm terapisi uygulamaktan suçlu bulunanlara iki yıl hapis ve 30.000 € para cezası verecek.

Reşit olmayan bir çocuğa dönüştürme tedavisi uygulayanlar üç yıla kadar hapis ve 45.000 € para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Fransa Ulusal Meclisi üyeleri, 5 Ekim Salı gecesi şaşırtıcı bir şekilde 115-0 oyla, geniş çapta itibarsızlaştırılan uygulamaya yönelik yasağı ezici bir çoğunlukla destekledi.

Yasa şimdi ikinci bir oylama için Fransız senatosuna gidiyor. Geçerse, Connexion’a göre Şubat 2022’nin sonundan önce yürürlüğe konmalı.

Têtu’nun bildirdiğine göre, önerilen yasa tasarısı dönüşüm terapilerini “bir kişinin gerçek veya varsayılan cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini değiştirmeyi veya bastırmayı amaçlayan ve fiziksel veya zihinsel sağlığını değiştirme etkisine sahip uygulamalar, davranışlar veya tekrarlanan yorumlar” olarak tanımlıyor.

Fransa’nın sağlık bakanı Olivier Véran, dönüşüm terapilerini “acı verici” olarak nitelendirdi ve “korkunç acılara neden olduklarını” söyledi.

Twitter’da, “RienÀGuérir” (“Tedavi Edilecek Bir Şey Yok”) hashtag’inin yanı sıra uygulamaların “iğrenç” “şarlatanlık” olduğunu da yazdı.

Cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve eşit fırsatlardan sorumlu bakan delegesi Elisabeth Moreno, tasarının “hayat kurtarmaya” yardımcı olabileceğini söyledi.

Moreno, “Tedavi edilecek bir şey yok,” dedi.

“Kendin gibi olmak suç değildir, kimse insanların cinsiyet kimliğini veya cinsel yönelimini değiştirmeye çalışmamalıdır.”

Amerikan Tabipler Birliği, Birleşik Krallık’taki Ulusal Sağlık Servisi, Amerikan Psikiyatri Birliği ve İngiliz Psikoloji Derneği dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda önde gelen tıbbi kuruluş, dönüşüm terapisini reddetmiştir.

2016 yılında Malta, dönüşüm terapisini yasaklayan ilk Avrupa ülkesi oldu. Almanya, Ekvador, Brezilya ve Tayvan’ın tümü son yıllarda böyle bir yasağı kabul etti.

ABD’de, birkaç eyalet ve birkaç şehir uygulamayı yasakladı, ancak Amerika’nın dönüşüm terapisi konusunda federal bir yasağı yok.

İngiltere, Theresa May’in hükümetinin ilk olarak 2018’de uygulamayı yasaklama sözü vermesine rağmen, dönüşüm terapisi yasağını hala meclisten geçirmedi.

Mayıs ayında Parlamento açılışında Kraliçe’nin Konuşması sırasında bir dönüşüm terapisi yasağı vaat edildi.

Önerilen bir yasağın ne zaman ortaya çıkacağına dair bir zaman çizelgesi yok ve başbakan Boris Johnson kısa süre önce yasağın “teknik olarak karmaşık” olduğu için zaman alacağını iddia etti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin