Bulgaristan, Evli Lezbiyen Bir Çiftin Haklarını İlk Kez Tanıdı!

 Bulgaristan, Evli Lezbiyen Bir Çiftin Haklarını İlk Kez Tanıdı!
Digiqole ad

Bir Bulgar mahkemesi; ilk kez, ülkede ikamet eden evli eşcinsel bir çiftin haklarını destekledi.

Sofya Belediye İdare Mahkemesi, Fransız-Avustralyalı çiftin Bulgaristan’da birlikte yaşamalarına izin verilmesi gerektiğine karar verdi.

Avustralyalı Cristina Palma, 15 yıl önce Sydney’de tanıştığı partneri Mariama Diallo ile 2016 yılında Fransa’da evlendi.

Çift kısa süre sonra Bulgaristan’a taşındı. Ancak, Palma’nın ülkede ikamet etmeye devam etme başvurusu 2017’de reddedildi.

Palma daha sonra, uğraşlar sonucunda, 29 Haziran’da oturma iznini aldı.

Eşcinsel evliliğin ve eşcinsel çiftler evlat edinmesinin yasadışı olduğu bir ülke olan Bulgaristan’ın ilk kez, evli eşcinsel bir çiftin haklarını böyle bir davada tanıdığı düşünülüyor.

Ocak 2018’de, Avrupa Adalet Divanı, hükümetin, eşit evliliği yasallaştırmamış olsa bile, tüm AB ülkelerinin eşcinsel eşlerin haklarını tanıması gerektiğini bildirdi.

Tarihi dava, ülkedeki LGBT hakları kampanyacıları tarafından övgü topladı.

Geçen ay düzenlenen Sofya Onur Yürüyüşü, Facebook’ta şunları yayınladı:

“29 Haziran 2018’de yayınlanan tarihi bir kararda, Sofya Belediye İdare Mahkemesi, ikamet etme hakkı için savaşan eşcinsel bir çift olan Cristina ve Mariama’nın lehine karar verdi. Artık, Bulgaristan’da evli bir çift olarak yaşayabilecekler! Bu karar bir topluluk olarak bizim için büyük bir öneme sahip çünkü vatandaşlıklarına bakılmaksızın tüm eşcinsel çiftlere, ailelerinin Bulgaristan’da tanınacaklarına dair umut vermekte.”

Ayrıca Palma, Twitter’da şunu paylaştı;

“Bulgaristan’daki #LGBT tarihinin bir parçasıyız.”

Haziran ayında, Bulgaristan’ın ikinci büyük siyasi partisi olan Bulgar Sosyalist Partisi genel başkanı, eşcinsel evliliğe ve evlat edinmelerine karşı olduğunu söyleyerek Sofya Onur Yürüyüşü’ne olan bir daveti reddetmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

44 Paylaşımlar
Paylaş44
Tweetle
Paylaş
Pin