Bumble, Irkçılık ve LGBTİ+ Karşıtı Söylemi Yasakladı

 Bumble, Irkçılık ve LGBTİ+ Karşıtı Söylemi Yasakladı
Digiqole ad

Uygulama, hem kullanıcı profillerinde hem de mesajlaşmada aşağılayıcı dilin tüm biçimlerini yasaklıyor.

Başlangıçta kadınların ilk adımı atmaları için pazarlanan flört uygulaması Bumble, homofobik, bifobik ve transfobik konuşma dahil olmak üzere her türlü aşağılayıcı dili yasakladığını duyurdu.

Uygulama başlangıçta sadece heteroseksüeller için olsa da son yıllarda LGBTİ+ topluluğuna hitap edecek şekilde genişledi.

Hareket 28 Ocak Perşembe günü tanıtıldı ve aşağılayıcı dilin bir kişinin profilinde veya bir başkasına gönderdiği mesajlarda kullanılmasını yasakladı.

Kuralları ihlal eden ve tekrarlayan kullanıcılara uyarılar verilecek veya “özellikle zararlı yorumlarda bulunan” bir kişinin Bumble’ı kullanması yasaklanacak.

Flört uygulaması, yaptığı araştırmanın ardından harekete geçti, bu araştırma insanların dörtte birinin bir uygulamada vücutları yüzünden utandırıldığını, yarısının ise çıktıkları birine “vücutları hakkında istenmeyen bir yorum yaptıklarını’ ortaya koymuştu.

Bu tür yayınlar, bir insan moderatör tarafından incelenmeden önce otomatik korumalarla işaretlenecek.

Bumble’ın İngiltere ve İrlanda’daki başkanı Naomi Walkland yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bumble’da, internette daha nazik, daha saygılı ve daha eşit bir alan yaratma misyonumuzda her zaman net olduk.

“Bunun anahtarı her zaman ırkçı ve nefret temelli konuşmalara, taciz edici davranışlara ve tacize karşı sıfır tolerans politikamız olmuştur.”

“Uygulamamızda hoş karşılanmayan türden davranışlar söz konusu olduğunda açık olmaya inanıyoruz ve bu değişikliklerle, vücut utandırmanın Bumble’da kabul edilemez olduğunu açıkça belirtiyoruz.”

“Her zaman eğitimle liderlik etmek ve topluluğumuza bu dili tanımayı ve gelişmeyi öğrenme şansı vermek istiyoruz. Ancak, tekrarlanan olaylar veya özellikle zararlı yorumlar olursa, bir kişiyi uygulamadan kalıcı olarak kaldırmaktan çekinmeyeceğiz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin